הותר לפרסום: ישראל היא זו שהשמידה את הכור הגרעיני בסוריה

ב-2007 הופצץ והושמד בפעולה צבאית נועזת כור גרעיני שבנתה סוריה. בעולם ייחסו את הפעולה לישראל, אך בשל הוראת הצנזורה נאלצו כלי התקשורת בארץ להסתמך על מקורות זרים. הבוקר, 11 שנים אחרי, הותרו הפרטים לפרסום באופן רשמי

לפני למעלה מ-11 שנים, במהלך חודש ספטמבר שנת 2007, הופצץ והושמד באופן מסתורי כור גרעיני שבנתב סוריה בדיר א-זור. דסר הפעולה נחשף בתוך ימים ספורים, כאשר כלי התקשורת העולמיים מייחסים אותה לישראל. עם השנים נחשפו עוד ועוד פרטים על הפעולה הנועזת, אך בישראל – בהוראת הצנזורה הצבאית – נאסר לדווח על כך. כמו כן נאסר על בכירים ישראלים להתבטא בנושא.

האופן היחיד שהותר לדווח על הפעולה היה באמצעות הסתמכות על מקורות זרים בלבד.

הבוקר, יותר מ-11 שנים אחרי אותו לילה דרמטי, הותרו לפרסום כל הפרטים על המבצע שנקרא "מחוץ לקופסה".

"בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, תקפו מטוסי קרב כור גרעיני בשלבי הקמה מתקדמים באזור דיר א-זור שבסוריה, 450 ק"מ מצפון לדמשק, והשמידו אותו", נמסר מצה"ל.

עוד נמסר כי "מאמץ מודיעיני נרחב, שהחל בסוף שנת 2004, וכלל שיתוף פעולה עם גורמי ביטחון מקבילים, הניב מידע רב ומשמעותי, שבסופו הבשיל לתקיפה אווירית מדויקת. צה"ל נערך לתקיפת הכור באופן מדויק ואיכותי, תוך הכנה לתרחישי הידרדרות והסלמה אפשריים".

ראש המטה הכללי דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר בהתייחסו להשמדת הכור: "מיד כשראש הממשלה הטיל על צה"ל בראשותי את האחריות להשמדת הכור הגרעיני בסוריה היה ברור לי שעלינו להיערך מודיעינית, מבצעית וטכנולוגית להסרת האיום הגרעיני מעל מדינת ישראל והאזור ובמקביל לבצע פעולות למניעת הידרדרות למלחמה, ובאם זו תכפה עלינו – להכריעה!".

הוא הוסיף: "המסר מתקיפת הכור ב-2007 הוא שמדינת ישראל לא תשלים עם בנייה של יכולת שתהווה איום קיומי עליה. זה המסר ב-2007, וזה המסר לאויבינו גם בעתיד הקרוב והרחוק."

בלינק המצורף: כתבה נרחבת שפורסמה באתר לפני שנה וחצי, תוך הסתמכות על "מקורות זרים".

עשור לתקיפת הכור בסוריה: איך היה נראה האיזור עם נשק גרעיני?

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
3 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מה הסיפור למה דווקא עכשיו,
האם העבר יותר טוב מההווה?.
מזכיר לי את חמאס שמדי כמה חודשים
מוציא תמונה של גלעד שליט.

טמטום שאין כדוגמתו
השם יעזור שזה לא יעלה לנו ביוקר

נכון מאד!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו