"המודיעין האיראני הרוויח מידע רב ערך": מי חשף את הכור הסורי?

שר הביטחון זועם: "מלחמת הקרדיטים מיותרת ומביישת. מצטער שאישרתי לפרסם על התקיפה" • במוסד טענו כי "רק בזכות קומץ לוחמי המוסד היה לישראל את הידע שאפשר להפציץ", ואילו באמ"ן אמרו כי הם "הצביעו ראשונים על המבנה, לא אף אחד אחר"

שר הביטחון ליברמן אמר היום (רביעי) שהוא מתחרט על אישור פרסום התקיפה הישראלית בסוריה. "לאור מלחמת הקרדיטים – מצטער שאישרתי לצנזורה לפרסם את הפרשה", אמר. לדבריו, מלחמת הקרדיטים שהתפתחה סביב תקיפת הכור מיותרת ומביישת ועושה עוול לאנשי המוסד, אמ"ן ולטייסים שלקחו חלק בפעולה ב-2007.

ליברמן, הנמצא בביקור באפריקה, אמר כי הוא יבחן מחדש את פעילות הצנזורה מול אישי ציבור שמפרסמים ספרים ודחה את טענתו של ברק לפיה הקבינט אותם ימים התנהל בהיסטריה. לדבריו, מלכתחילה הוא לא היה שלם עם הכוונה לחשוף את המבצע, ועכשיו הוא משוכנע שקרב הקרדיטים גורם נזק ממשי לביטחון מדינת ישראל.

"במקום להשאיר את הבמה ללוחמים ולטייסים ולאנשי המודיעין שאחראים להצלחת המבצע, משתמשים בו אנשים שונים כדי להאדיר את שמם, ותוך כדי כך חושפים שיקולים מבצעיים ואפילו שיטות עבודה והערכת מצב שייתכן שנצטרך להזדקק להם בעתיד", הוסיף. חשיפת אחריות ישראל למבצע השמדת הכור הגרעיני נועדה, בין השאר, להרתיע את האיראנים מפני חידוש תוכנית הגרעין שלהם, אולם לדברי השר ליברמן, "המודיעין האיראני הרוויח מידע רב ערך וביטחון ישראל ניזוק".

מי חשף קודם את הכור בסוריה?

ראש המוסד לשעבר, תמיד פרדו אמר כי "רק בזכות צוות של המוסד היה למדינת ישראל בכלל את הידע שאפשר לה לתקוף. היה פה כישלון מהדהד מצד אחד. מזל שאותו קומץ לוחמים הצליח להביא את המידע הזה שלא היה לאף אחד שום מושג שהוא קיים, מזל לחלוטין". לדבריו, מטעמי צנזורה המוסד הושם "בצל של הצל".

בתפקיד ראש המוסד בעת תקיפת הכור הסורי ב-2007 כיהן מאיר דגן ז"ל. פרדו החליף אותו ב-2011 וכיהן בתפקיד עד 2016. לפני כן הוא שימש כסגנו של דגן ובין השנים 2006 עד 2007 הושאל לצה"ל. לדברי פרדו, "צוות של לוחמים של המוסד הצליח להביא את המודיעין הזה בדרכים שהוא יודע לעשות את זה ופה לא אפרט. ובזכות המידע הזה ורק בזכותו מדינת ישראל היה לה את הידע שאיפשר לה לתקוף, הידע שיש בכלל כור בסוריה".

פרדו ציין שהגילוי הזה אירע יותר מחמש שנים אחרי שהכור החל להיבנות: "היה פה כישלון מהדהד מצד אחד, מזל שאותו קומץ לוחמים הצליח להביא את המידע הזה שלא היה לאף אחד שום מושג שהוא קיים, מזל לחלוטין. ברגע שהמידע נודע כל קהילת הביטחון הישראלית התגייסה, על כל שלוחותיה ויחידותיה – צה"ל, המוסד, שב"כ, משרד החוץ. צוותי צללים כאלה ואחרים נתנו את העצות שלהם ובעיתות לחץ מדינת ישראל יודעת לגייס את מיטב הנוער ולהגיע לתוצאה המבריקה שבביצוע של חיל האוויר ובפיקוד של הרמטכ"ל".

בנוגע לעיתוי הפרסום אמר פרדו בכנס: "אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם הפרסום הזה עכשיו. היה אפשר לצאת עם זה לפני שמונה שנים או בעוד שמונה שנים. הבעיה בדרך כלל במבצעים מוצלחים היא שהאינטלקטיקה היהודית או הישראלית באה ומנסה לקחת הצלחה ומתחילה מלחמת אגואים מכוערת בצורה יוצאת דופן. אבל זה כנראה האופי שלנו וכל אחד מנסה לגמד את חלקו של השני. אני חושב שראש ממשלת ישראל דאז אולמרט עשה עבודה יוצאת מן הכלל בהנהגת המדינה והבאת היכולת למימוש ברגע הנכון".

"בניגוד לקרב השוחות בין ראש הממשלה לשעבר ושר הביטחון שלו לשעבר, אני חושב שאהוד ברק עשה עבודה יוצאת מן הכלל בתפקידו כשר ביטחון בהבאת הכוח לנקודת העבודה הנכונה", הוסיף פרדו. "צריך לזכור – ישראל הייתה שנה פלוס אחרי מלחמת לבנון השנייה, עדיין מלקקת את פצעיה עם רמטכ"ל, סגן רמטכ"ל ואלוף פיקוד צפון שסיימו את תפקידיהם, ברור שאירוע כזה יכול להתפתח למלחמה. גם ברק וגם הרמטכ"ל גבי אשכנזי עשו בנושא הזה עבודה יוצאת מן הכלל. מעבר לכך היו עוד רבים אחרים. הוחלט מטעמי צנזורה בצורה מוזרה לשים את המוסד בצל של הצל".

מוקדם יותר היום אמר ראש אמ"ן לשעבר אלוף במיל' עמוס ידלין באולפן ynet כי "מודיעין זה פאזל. כדי לקבל תמונה סוגיה מודיעינית אתה צריך לחבר למשל אלף חלקים. חלקם מגיעים ממודיעין אנושי, חלק מלווינים, מהאזנות. ב-2006, באמ"ן ולא בשום מקום אחר, בא רב סרן צעיר ואומר לי 'ראש אמ"ן, יש חשד לתוכנית גרעינית בסוריה'".

לדברי ידלין, "כשאני נכנס ביום הראשון להיות ראש אמ"ן בינואר 2006 אני אומר להם – 'חבר'ה, נא לבדוק את כל המדינות שאין שום היגיון שתהיה שם תוכנית גרעינית, האם יש גם תכנית גרעינית'. לגבי סוריה, ההנחה היתה שלמדינה הזו אין תשתית גרעינית, אין מטענים, אין יכולות והיא גם עסוקה בדברים אחרים והמאזן האסטרטגי עם ישראל מושג על ידי מערך כימי כבד".

"ואז, בא אליי בקיץ 2006 אותו רב סרן ואומר 'עמוס, אני לא בטוח. יש לי 50 חלקים מתוך האלף'. קצת תמונה של איזה מבנה מוזר שאמ"ן הצביע עליו ראשון, לא אף אחד אחר", הוסיף ידלין. "ההיגיון אמר אחרי 1981 שאף אחד לא יקים כור ובשאר והסורים והצפון קוריאנים הלכו על תוכנית מאוד מעניינת שלא היתה אז בראש של אף אחד – לבנות האנגר גדול שנראה כמו מבנה חקלאי ומחסן ובתוכו לבנות כור שהלוויינים לא יראו אותו. להסתיר אותו כך שאין שום דבר שמגן עליו".

אלי ישי משחזר: "מרן הרב עובדיה הורה לי להצביע בעד התקיפה"

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

אלה ברכב ואלה בסוסים ואנחנו בשם ה' קוראים

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו