מאבק על צביון השכונה: העירייה מיהרה לשנות שמות רחובות, ובדרך שכחה מהחוק

רמה ה' בבית שמש

מאבק על צביון השכונה: העירייה מיהרה לשנות שמות רחובות, ובדרך שכחה מהחוק

אחרי שהעירייה שינתה את שם הרחוב כדי לתת צביון חילוני לשכונה ושכחה לבקש את אישור משפחת המונצחים כפי שמחייב החוק, ל'חדשותJDN' נודע כי שוב שכחו לשנות את השם לפי ההליך התקין והשם החרדי ככל הנראה יישאר חוקי

סערת שמות הרחובות בשכונת נווה שמיר – רמת בית שמש רמה ה': לאחר שתושבי השכונה החרדים עתרו לפני כשנה לבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה כי תהליך קבלת ההחלטות לגבי שינוי שמות הרחובות בשכונה לווה במספר רב של ליקויים ובעיות חוקיות במטרה לקבוע לשכונה אופי חילוני ולהרחיק את הרוכשים החרדים מלגור במקום. מתברר כי העירייה מחפשת בכל דרך להשאיר את ההחלטה לשנות את שמות הרחובות על כנה, גם כשהדבר מגיע למחוזות מביכים.

כך קרה בסיפור של רחוב כסלו, או אם תרצו "השלושה". ועדת השמות של עיריית בית שמש שהתכנסה לפני קצת יותר משנה והחליטה על שינוי שמות בשכונת נווה שמיר. השינוי נעשה משמות חודשי השנה לשמות "גיבורי ישראל", לטענת התושבים כדי להרחיק משפחות חרדיות מהשכונה ולתת לה אופי חילוני.

הוועדה את דחתה מאות התנגדויות של רוכשי הדירות בשכונה ומועצת העיר בית שמש אישרה את ההחלטה. אולם להחלטה זו קדם פרסום על שינוי הרחובות במתכונת שונה, ולבסוף במסגרת פשרה התקבלה החלטה אחרת לפיה, רחוב כסלו שהיה אמור להתחלף לרחוב רמון, הוחלף לאחר הפשרה ל-"השלושה" על שם משפחת רמון.

ועדת השמות של משרד הפנים בדקה את החלטת המועצה וטענה כי יש להביא אישורי משפחה כמתחייב בחוק, אולם, משפחת רמון לא אישרה את הבקשה והעדיפה שבני משפחתם לא יונצחו בצורה זאת.

ל'חדשות JDN' נודע כי במקום לחזור לשם שהיה מקובל על רוב תושבי השכונה החרדים, או לפחות לחפש שם חלופי לרחוב, בעירייה חיפשו "שלושה" אחרים כדי לקרוא את הרחוב על שמם. הודעת דוברות של העירייה על חנוכת רחוב השלושה על שמות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו – גלעד שער, אייל יפרח, ונפתלי פרנקל הי"ד.

בעיריית בית שמש בטוחים שהמהלך הגיע לסיומו, אך תושבים ששוחחו עם 'חדשות JDN' חושפים כי החלטה זו לא עברה בוועדת שמות ואף לא במועצת העיר, והיא אף מנוגדת להחלטת מועצת העיר וועדת השמות.

ישעיה ברומברג, יו"ר ומייסד תנועת 'שקופית' – התנועה לשקיפות השלטון בית שמש, שחשף את הדברים והיה ממגישי העתירה לפני כשנה מסביר כי "ככל שההחלטה הראשונה אינה יכולה להתקיים בשל חוסר הסכמה עם משפחת רמון הרי היא בטלה ומבוטלת ולא ניתן להעבירה על שם אחר".

לדבריו, "ההחלטה למתן שם הרחוב השלושה על שם משפחת רמון, אינה בתוקף. ואילו החלטה על שם רחוב "השלושה" על אישים אחרים לא התקבלה מעולם". לאור זאת הוא קובע כי "שם הרחוב כיום הנו כסלו עד להחלטה אחרת במועצת העיר". הוא מוסיף כי "נראה כי באופן די סימבולי חודש כסלו דורש את כבודו האבוד וזאת בחודש הנוכחי חודש כסלו".

תגובת עיריית בית שמש: "בשום שלב הרחוב לא אמור היה להיות רחוב רמון. שם הרחוב שאושר במשרד הפנים היה השלושה. לאחר שביקשו להנציח את משפחת רמון, הם ביקשו שנמנע מההנצחה בשם הרחוב. מתוך רגישות פנינו למשפחות הנערים והם הודו והתרגשו מההנצחה. שם הרחוב לאחר אישור משרד הפנים נותר כשהיה: השלושה".

תושבי רמה ה' בבי"ש עותרים לביהמ"ש וטוענים: "העירייה מדירה חרדים"

4 1 הצבעה
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מלבי שנאת אחים אתם

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו