צילום מסך: טוויטר

פריז: כנסיית נוטרדאם המשמשת כבית עבודה זרה עולה בלהבות

800 שנה אחרי: הכנסייה הנוצרית "קתדרלת נוטרדאם" בפריז, שבה נשרפו ספרי התלמוד בהמוניהם, עולה בלהבות בשעות האחרונות, וטרם הושגה שליטה עליהן. הנשיא הצרפתי מקרון ביטל נאום בעקבות האש. הגג כולו קרס לחלוטין

שרפת ענק פרצה הערב (שני) בכנסייה הנוצרית קתדרלת נוטרדאם בפריז המשמשת כבית עבודה זרה. האזור כולו פונה וטרם הושגה שליטה על הלהבות. הנשיא הצרפתי מנואל מקרון ביטל נאום מיוחד בעקבות האש, שעודנה משתוללת, והגיע לזירה. – הגג כולו קרס לחלוטין.

"כנסיית נוטרדאם" הינה כנסייה בת 700 שנה ומדובר במבנה ארכיטקטוני עם מעל 13 מיליון מבקרים מדי שנה במקום.

האש פרצה סביב השעה 20:00 (שעון ישראל), דקות ספורות לאחר שהסתיימו שעות הסיורים במקום. בכירים צרפתים אמרו: "הקתדרלה נסגרה 5-6 דקות לפני שהאש פרצה". העשן שמיתמר מפסגת הקתדרלה נראה בחלקים גדולים בבירת צרפת, והלהבות מתפרצות מבעד לשני מגדלים.

השריפה המשתוללת בכנסיית נוטרדאם, מחזירה אותנו למאורעות שריפת התלמוד שהתרחשו בחזית הכנסייה, בט' בתמוז, שנת ה'ד', 17 ביוני 1244.

באותם מאורעות הועלו באש כ- 12,000 עותקים של כתבי יד של התלמוד בכיכר קתדרלת נוטרדאם בפריז והיהודים חויבו לשאת טלאי מיוחד על בגדיהם.

הייתה זאת תוצאה של משפט פריז. במשפט פריז נאלצו חכמי היהדות בצרפת באותו הדור, ובראשם רבי יחיאל מפריז ורבי משה מקוצי, להתעמת עם חכמים נוצרים, בעקבות השתדלותו של תלמידו לשעבר של רבי יחיאל מפריז, המשומד ניקולס דונין. הוויכוח נסב סביב השאלה האם התלמוד מצווה על שנאת הגויים והנוצרים. התוצאה המתבקשת מה"הפסד" של היהודים בוויכוח הייתה שריפת התלמוד. ספרי התלמוד הובאו אל כיכר העירייה של פריז בעשרים עגלות ונשרפו שם. בן התקופה רבי הלל בן שמואל מורונה מציין כבדרך אגב כי מספר הספרים שנשרפו היה "אלף ומאתים ספרי תלמוד ואגדה".

אירוע זה הותיר רושם רב על בני התקופה. המהר"ם מרוטנבורג, שהיה תלמידו של רבי יחיאל מפריז, כתב על מאורע זה את הקינה שאלי שרופה באש לשלום אבליך. במיוחד מכוונות לכך המילים בקינה: "עוד תגזרי לשרוף דת אש וחוקים ולכן אשרי שישלם לך כגמוליך". נהוג לומר קינה זאת בתשעה באב בבוקר.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
15 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

חדשות כאלו מענגות
הרואה בתי עבודה זרה בחורבנם מברך:
והעיקר שכבר המבנה ההיסטורי קרס
חחחחחח

בחודש יוני 1240 נערך משפט פריז לעיני המלך לואי התשיעי. בראש חבר השופטים ישבה המלכהבלאנש מקסטיליה ולצידה אנשי כמורה קתולים. בעקבות משפט זה הועלו באש כ- 12,000 עותקים של כתבי יד של התלמוד בכיכר קתדרלת נוטרדאםבפריז (17 ביוני 1242) והיהודים חויבו לשאת טלאי מיוחד על בגדיהם.

דוד גולדברג אתה תותח! סוף סוף אתר חדשות שמדבר לעניין!! יאכלמו כקש! ומלכות הרשעה מהרה תעקר! תיקנו רק עליהם את הברכה הזה שמביאה הרבה ברכה שהשעה כולה בעשן תכלה

רואים שגם אחרי מאות שנים הקב"ה לא שוכח את ניקמת התורה ועם ישראל כולו!!!
כן יאובדו כל אוייבך השם

תמונות נהדרות אייזה יופי כן ירבו

למה כל ההיסטוריה שאתה כותב זה מילה מילה מויקיפדיה…………. תוסיפו משהו מעצמכם!!!!!!!!

ברכה כשרואה .. שולחן ערוך אורח חיים רכד ב: "אם הוא בחוץ לארץ אומר שעקר עבודת כוכבים מהמקום הזה וכו כשם שעקרת אותה מהמקום הזה כן תעקור אותה מכל המקומות והשב לב עובדיהם לעובדך. "
אני אומר בלי שם ומלכות . אשרי האתר יישר כח

מה נעשה, שאת המקום הטמא הזה ישובו ויבנו במהרה, ואילו את הנזקים שחוללו לנו הרשעים בשריפת התלמוד – אנו עדיין מצפים שיבוא משיח ויבנה מחדש!
לחשוב ולבכות.
בתפלה שבמהרה יתקיים בנו באמת "וכל הרשעה כעשן תכלה", וינקום השי"ת בימינו לעינינו נקמת תורתו הקדושה ונקמת דם עבדיו השפוך.

לא מנחם

מעניין איזה מסגד יבנו במקום

שריפת התלמוד לא היה בחצר הכנסיה. זה היה בצד אחר של הנהר בכיכר Place de Grève מה שנקרא היום Place de l'Hôtel de Ville

העיקר שהמבנה ההיסטורי קרס !!!
כי המבנה שיבנה במקומו הוא כבר לא ההיסטורי!!!
ובכלל המוסלמים בצרפת בטח בקרוב יחריבו את כל בתי טומאות הנוצרים

כשקראתי את הכתבה מאוד שמחתי אבל משהו לא הסתדר לי עם המיקום והתאריכים אז בדקתי וראיתי ששריפת התלמוד התבצעה ב1240 וקתדרלת נוטרדאם נבנתה רק ב1345.
ושריפת התלמוד התבצעה בכיכר פריז שזה מקום אחר לגמרי.
אלוקים ישלם למי ששרף את התלמוד אבל לא צריך להמציא לציבור סיפורים על נקמות שאינם נכונים.

ר' ישראל ור' צבי,
אנא קראו שוב את הכתבה, לא נכתב בה שבקתדרלה טמאה זו נשרף התלמוד. אבל בהחלט יש משהו נחמד להרגיש נקמת ה' במעוז הנצרות בפריז, וזה מתקשר יפה עם שריפת התלמוד שנעשתה על ידי הנוצרים דפריז ימח שמם וזכרם.
כמו שכתבתי למעלה, הכאב חזק מהשמחה, כי את המבנה הטמא יבנו מחדש ברוב פאר והדר, וספרינו הקדושים הלכו לבלי שוב.

גם ככה יאשימו יהודים, אז למה אתם נדחפים לפני הזמן?

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו