משבר נוסף? הליכוד מסרב לדרישות המדיניות של איחוד מפלגות הימין

במפלגתם של רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' טוענים כי הליכוד דחה כמה דרישות משמעותיות בתחום המדיני במסגרת המשא ומתן להרכבת הממשלה. "יש דברים לא פחות חשובים מתיקים. מדוע נתניהו לא מוכן לכתוב בקווי היסוד של ממשלתו שהוא נגד נסיגות?"

ראש צוות המשא ומתן של הליכוד השר יריב לוין סרב בפגישה שהתקיימה היום עם צוות איחוד מפלגות הימין, לכלול ארבע דרישות משמעותיות של איחוד מפלגות הימין, בכל הנוגע לדרכה המדינית של הממשלה, זאת בשם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך דווח ב'ישראל היום'. לוין אמר בישיבה כי הליכוד מסכים עקרונית לקו המדיני שמציגים באיחוד מפלגת הימין, שמתנגד לנסיגות ותומך בהתיישבות. ואולם, לדבריו, לא ניתן לכלול את ההצעות הקונקרטיות שביקשה המפלגה.

מדובר על ארבע נקודות שהעלו במפלגה: התחייבות בקווי היסוד של הממשלה להימנע מנסיגות בשטחי יהודה ושומרון; הסדרת "ההתיישבות הצעירה", הכוללת את המאחזים ומתחמי התיישבות שלא הוסדרו, באמצעות רשות ייעודית; קבלת החלטה בממשלה להסדרת הנוכחות הישראלית בשטחי C, בכללה רישום בטאבו של הקרקעות שמחזיקים ישראלים באזורים אלה, טיפול במקורות המים ועוד. דרישה נוספת שכבר פורסמה כי נתניהו דחה אותה היא חוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון.

על פי הדיווח של יהודה שלזינגר, באיחוד מפלגות הימין מבקשים להימנע בשלב הזה ממשבר מלא עם הליכוד, אולם גם פרץ וגם סמוטריץ', אמרו בימים האחרונים כי "יש דברים לא פחות חשובים מתיקים", כאשר הכוונה לדרישות המדיניות. במפלגה ציינו כי "ראש הממשלה נתניהו טען פעמים רבות במערכת הבחירות כי 'גנץ הוא שמאל משום שהוא בעד נסיגות'. אם כך מדוע נתניהו לא מוכן לכתוב בקווי היסוד של ממשלתו שהוא נגד נסיגות"?!

מהליכוד נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתוכן המשא ומתן. עמדות הליכוד ידועות ולא השתנו".

בתוך כך, יו"ר שס השר אריה דרעי נפגש הבוקר בשעה 10:00 עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכדי לדון בהמשך המשא ומתן הקואליציוני. על פי דיווח של איתי גדסי ב'קול חי', גורם ביהדות התורה אמר אמש בישיבת הסיעה כי ההסכם בין שס לליכוד סגור, וכי ממתינים ליהדות התורה על מנת לחתום יחד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש בימים האחרונים מראשי המפלגות החרדיות ואיחוד מפלגות הימין למתן את הדרישות שהם מציבים במשא ומתן הקואליציוני בענייני דת ומדינה, כך דווח ב'כאן חדשות'. זאת, כדי שלא לדחוק לפינה את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ולא לספק לו סיבות להקשיח עוד יותר את עמדותיו במגעים הקואליציוניים.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו