צילומים: דובר צה"ל

עם הרמטכ"ל: הקומנדו וחיל האוויר טסו לקפריסין לתרגל מלחמה בצפון • צפו

במסגרת תרגיל שקיימו הכוחות המיוחדים מחוץ לגבולות ישראל, בוצעו פשיטות קצרות בתוואי שטח הררי צפוף ומורכב והוטסו כוחות קרקעיים - מול מטוסים וכוחות לוחמים המדמים את האויב בזירה הצפונית. הרמטכ"ל נפגש עם מקבילו בצבא הקפריסאי

דובר צה"ל מוסר כי השבוע, הגיע לסיומו התרגיל הבין-לאומי של עוצבת הקומנדו וחיל-האוויר, "משחקי הכס", במרחב האי קפריסין. בתרגיל לקחו חלק לוחמי היחידות המיוחדות ״אגוז״, ״מגלן״ ו״דובדבן״, טייסות מסוקי סער, טייסות תובלה, טייסת כטמ״ם, טייסת ביום אויב והיחידה הטקטית לחילוץ מיוחד (669).

במסגרת התרגיל, תרגלו לוחמי הקומנדו וטייסות חיל-האוויר אימון בסיסי ומשימתי מול איום בתא שטח חדש ולא מוכר במתארי לחימה של זירה צפונית. הנושאים שתורגלו – פשיטות קצרות חד-ליליות בדגש על לחימה בתוואי שטח הררי, צפוף ומורכב, תקיפת תשתיות אויב, הטסת כוחות קרקעיים, סיוע לכוחות הקרקע, אספקת ציוד בהיטס, תדלוק איטי של מסוקים, חילוץ של טייסים נוטשים ופינוי פצועים, כל זאת מול מטוסים ומול כוחות לוחמים המדמים את האויב.

במהלך השבוע כתרגיל צד, התאמנו לוחמי הקומנדו, טייסי ואנשי חיל-האוויר יחד עם לוחמי צבא קפריסין במטרה לשפר את כשירותם המבצעית של הכוחות ולקדם למידה משותפת. השילוביות שיושמה בתרגיל בין חיל-האוויר לעוצבת הקומנדו – שני גופים המובילים לחימה משותפת בכל מתאר, אפשרה את הגברת האפקטיביות בתמרון הרב זרועי.

במהלך השבוע ביקר ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, במרחב התרגיל. במסגרת ביקורו צפה הרמטכ"ל בכוחות הלוחמים בשטח ושוחח עם המפקדים בנושא הסוגיות המבצעיות והאתגרים שבמתאר פעולה בעומק. בנוסף, נפגש עם מקבילו בצבא קפריסין, מפקד המשמר הלאומי של צבא קפריסין, רב-אלוף איליאס לאונטאריס.

מפקד עוצבת הקומנדו, אלוף-משנה קובי הלר: ״סיימנו אימון ייחודי מסוגו, מחוץ לגבולות מדינת ישראל. התרגיל כלל מגוון רב של משימות ומתארי פעולה אשר הביא לידי ביטוי הבשלה של יכולות ותהליכים מבצעיים, שהחלו לפני ארבע שנים. הדגשנו בתרגיל את חשיבות הדיוק וההעמקה בפרטים, אבל מעל הכל, בלטה היכולת האישית של הלוחמים. בתרגיל הופגנה רמה גבוהה של מקצועיות ובלט שיתוף פעולה צמוד ואיכותי עם חיל האוויר. התרגיל הביא לידי ביטוי יכולת מבצעית מתפתחת, תפיסת הפעלה שלמה, יכולות מתפתחות של חשיפת אויב וכמובן קטלניות להשמדת אויב בקצבים גבוהים מבעבר".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו