אמיר כווית ונשיא לבנון. צילום: ויקיפדיה

כווית: "נהיה האחרונים לנרמל את היחסים"; נשיא לבנון לא פוסל שלום עם ישראל

נשיא לבנון מישל עאון, בעל ברית של חיזבאללה, נשאל אם ארצו תהיה מוכנה לעשות בעתיד שלום עם ישראל: "זה תלוי. יש לנו בעיות, נצטרך לפתור אותן". גורמים רשמיים בכווית צוטטו באחד העיתונים במדינה כשהם מדגישים כי עמדתם בנושא ישראל אינה צפויה להשתנות, גם לנוכח ההסכם שהושג בינה לבין איחוד האמירויות

נשיא לבנון מישל עאון, בעל ברית של חיזבאללה, לא פוסל על הסף שארצו תחתום בעתיד על הסכם שלום עם ישראל. בראיון לערוץ הטלוויזיה הצרפתי BFMTV נשאל עאון אם לבנון תהיה מוכנה לעשות שלום עם ישראל, והשיב: "זה תלוי. יש לנו בעיות עם ישראל, אנחנו חייבים לפתור אותן קודם". כשעאון התבקש להגיב על ההחלטה של איחוד האמירויות הוא אמר: "היא מדינה עצמאית"

מדובר בהצהרה מפתיעה מצדו של הנשיא הלבנוני, משום שהוא נחשב לבעל ברית של חיזבאללה. מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, אמר ביום שישי שההסכם הוא "בגידה באומה הערבית, באסלאם ובפלסטינים". אין זו הפעם הראשונה שעאון מתבטא בנושא שלום עם ישראל. על פי המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון, בראיון ב-2005 אמר הנשיא ש"לבנון לא תוכל להמשיך בהתנגדות נגד ישראל לבדה. היא לא תוכל ללכת נגד הטרנד הערבי".

בתוך כך, גורמים רשמיים בכווית אמרו לעיתון "אל-קבס" כי מדינתם תהיה האחרונה למסד יחסים עם ישראל. על פי הפרסום בעיתון, המצטט "גורמים ממשלתיים", עמדתם בנושא אינה צפויה להשתנות, גם לנוכח ההסכם שהושג בשבוע שעבר בין ישראל לבין איחוד האמירויות. עוד ציינו כי גישתם בנושא מדיניות החוץ של המדינה, היא תמיכה בפלסטינים, דבר שהם מגדירים כ"סוגייה חשובה בעולם הערבי", וכי כל פתרון שיוצע לה חייב להיות מקובל ע"י הפלסטינים.

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, התייחס לשתיקתה של ערב הסעודית נוכח כינון היחסים הרשמיים בין איחוד האמירויות לישראל. "אני חושב שיש לנו מדינות נוספות שמאוד מעוניינות להתקדם", אמר בריאיון לרשת CNBC. "כחלק מהתקדמות התהליך אני חושב שזה בלתי נמנע שסעודיה וישראל ינרמלו באופן מוחלט את היחסים. שתי המדינות יוכלו לעשות הרבה דברים גדולים יחד".

כאשר נשאל על שתיקת ערב הסעודית בעקבות ההכרזה על ההסכם בין איחוד האמירויות וישראל, השיב קושנר: "השגנו את הסכם השלום הראשון זה 26 שנה ועכשיו אתה אומר: 'נו, אנחנו רוצים לצרף מדינה נוספת מיד'. ברור שסעודיה הייתה מנהיגה נהדרת ביצירת מודרניזציה, אבל אי אפשר לשנות את כיוון הספינה בין לילה".

גורמים במפרץ שצוטטו ב'חדשות 13' אמרו כי לאחר ההסכם בין ישראל לאמירויות, הסכם דומה עם סעודיה "הוא רק עניין של זמן", למרות שבסבירות גבוהה שיהיו מדינות אחרות באיזור, על פי ההערכות בחריין ועומאן, שיחתמו על הסכם קודם לכן. עוד אמרו הגורמים, כי שיתוף הפעולה בין ירושלים לריאד שכבר קיים – יוגבר.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו