אפליה בחסות החוק: הטבות יתר ליוצאי צבא

האם הממשלה תאשר אפליה בחסות החוק? | העדפה למשרתים את המדינה במגוון תחומים כגון קבלה לעבודה ודיור | לבני ווינשטיין מתנגדים

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, יזם את החוק שנקרא "חוק התורמים". לפי החוק, תינתן העדפה לאדם התורם למדינה. במידה והחוק יאושר, לא תחשב אפליה זו לאסורה. כרגע קיימת מחלוקת סביב "חוק התורמים".

קרא עוד:

[postim]

אומנם ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק, אך היועץ המשפטי לממשלה ושרת המשפטים מתנגדים לחוק.

החוק מציע מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות תנאי שכר, קבלה לעבודה, הזמנת שירות, הקצאת קרקע למגורים ועוד. כאמור, אפליה זו תיחשב כמותרת חוקית.

"החוק המוצע מעניק מעמד מיוחד של 'תורם למדינה' למי ששירת בשירות צבאי או לאומי, ולמי שהינו בן משפחתו של אדם שמסר את נפשו על הגנת המדינה או שהוכר כנכה כתוצאה מפגיעה במהלך שירותו".

שרת המשפטים לבני, העומדת בראש ועדת השרים לענייני חקיקה, הצביעה נגד החוק ואף תגיש ערר על אישור ההצעה. לדבריה, יש לתגמל את אלו התורמים למדינה, אך לא בדרך אפליה האסורה על פי חוק.

היועץ המשפטי לממשלה מתנגד אף הוא להצעת החוק. "הצעה זו פוגעת בזכות לשוויון המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, באופן שמכוון דווקא כלפי אוכלוסיות הסובלות ממילא מאפליה עמוקה". בחוות הדעת עמד וינשטיין על הקושי החוקתי שבהעדפת ה"תורמים למדינה" ביחס לנגישות למשאבים מוגבלים, דוגמת מקרקעי המדינה והזכאות לדיור במעונות סטודנטים. ההערכה היא כי גם אם הכנסת תאשר את החוק המדובר, הוא לא יעבור את מבחן בג"ץ.

חרף ההתנגדויות סביבו, מתעקש לוין להמשיך בהליכי החקיקה. "כבר ביום רביעי אביא את הצעת החוק לאישור מליאת הכנסת בקריאה טרומית", כך אמר. "אני מוכן להכניס שינויים בהצעת החוק ולקבוע כי מההטבות ייהנו גם חרדים וערבים שישרתו בשירות לאומי".

"מטרת החוק היא להבטיח כי מי שתורם למדינה – יקבל את הזכויות המגיעות לו".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו