אובמה על איראן: "החלון לפתרון דיפלומטי מצטמצם"

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ממשיך הערב (ד') ביקור הממלכתי בארצות הברית • על הפרק: המשבר הגרעיני מול איראן, פסגת ברית נאט"ו והמלחמה באפגניסטן

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ממשיך הערב (ד') ביומו השני של הביקור הממלכתי בארצות הברית, ובסדר היום הצמוד לזה של מארחו – הנשיא ברק אובמה. הסוגיות הבוערות: המשבר הגרעיני מול איראן, פסגת ברית נאט"ו והמלחמה באפגניסטן.

קרא עוד:

[postim]

"יש עוד זמן לפתרון דיפלומטי"

במסיבת עיתנואים משותפת שערכו השניים התייחסו מנהיגי המעצמות למשבר הגרעין האיראני. הנשיא האמריקני אמר: "אנו סבורים שיש עוד זמן לפתרון דיפלומטי. נמשיך בתיאום עם חברותינו המעצמות. נמשיך בלחץ עם שותפינו באירופה על הנפט האיראני. על איראן להבין שעליה להתמודד עם התוצאות של חוסר שיתוף פעולה".

"יישמנו את הסנקציות הקשות ביותר נגד איראן וגייסנו את הקהילה הבינלאומית באחדות הגדולה ביותר שראינו" אמר אובמה והמשיך: "הסנקציות ינשכו חזק יותר בקיץ, ואנחנו רואים השפעות משמעותיות על הכלכלה האיראנית. הם מבינים את הרצינות שבה אנו רואים את הנושא. הם מבינים את המשמעות של המשך התחבולות שלהם מול הקהילה הבינלאומית".

"החלון לפתרון דיפלומטי מצטמצם"

אובמה שיגר איום לעבר טהרן: "הבהרתי להם שעליהם לנצל את ההזדמנות של השיחות כדי להפיג את החששות העולמיים. האם אני יכול להיות בטוח שהם יעשו כן? לא. בעבר הם עיכבו והשתהו. היו הרבה שיחות. עליהם להבין שמשום שהעולם הביא לכל כך הרבה סנקציות, משום שיישמנו הרבה מהאפשרויות שיש בפנינו, שהחלון לפתרון דיפלומטי מצטמצם. איני נחוש להכיל איראן עם נשק גרעיני, אלא נחוש למנוע מאיראן נשק גרעיני".

"בעיה עולמית"

"הנושא אינו בעיה בעבור מדינה אחת או כמה מדינות. זו בעיה עולמית. אני מקווה שהאיראנים מבינים שזו ההזדמנות הטובה ביותר בשבילם לפתור את המשבר בדרכי שלום, לחזור לקהילה הבינלאומית ולהתפתח בשלום", סיכם אובמה.

דיוויד קמרון אמר: "אנחנו סייענו בהעברת אמברגו הנפט, שמגבירה את הלחץ בצורה משמעותית על המשטר. השיחות אמורות להתחיל, אבל המשטר חייב לעמוד בהתחייבויותיו הבינלאומית, ואם לא יעשה כן – נגביר את הלחץ הדיפלומטי והכלכלי. אני והנשיא הדגשנו שכל האפשרויות פתוחות בפנינו".

קצת 'צחוקים'

"אנחנו האמריקנים והבריטים מדברים את אותה השפה, רוב הזמן", התבדח אובמה בקבלת הפנים של קמרון לבית הלבן והשתמש בכמה מטבעות לשון באנגלית מהממלכה המאוחדת.

קמרון שיבח את שליטתו של אובמה בניב האנגלי וסיפר כי כל הדגלים הבריטיים גורמים לו להרגיש בבית, אף שהבית הלבן היה מטרה לכוחות המלך הבריטי במלחמה ב-1812. "אני קצת מתבייש שלפני 200 שנה אבותיי ניסו לשרוף את המקום הזה. עכשיו, כשאני מסתכל סביבי אני רואה המקום מוגן יותר היום. בבירור, אתם לא מסתכנים יותר בכל הנוגע לבריטים הפעם".

צילום: NBC

אובמה וקמרון (צילום NBC( (1) (1) אובמה וקמרון (צילום NBC( (2) אובמה וקמרון (צילום NBC( (3) אובמה וקמרון (צילום NBC( (4)

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו