"מנע משבר אסטרטגי": משפחתו של סא"ל מ' קיבלה בשמו צל"ש

בטקס שנערך בבית משפחתו של סה"ל מ' הוענק צל"ש הרמטכ"ל למשפחתו של סא"ל מ'. הרמטכ"ל: "זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת" • בנוסף הוענקו 8 צל"שים לצוות האוויר שהשתתף בחילוץ: "תוך 48 שניות כולם היו בפנים"

צל"ש הרמטכ"ל הוענק היום (ראשון) לאלמנתו וילדיו של סגן אלוף מ', שנהרג בהיתקלות נובמבר 2018. בחאן יונס, בטקס שנערך בבית משפחתו של סה"ל מ' אמר הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי כי סא"ל מ': "קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות". כוכבי הוסיף כי "זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת".

הרמטכ"ל סיפר שהכיר את סא"ל מ' באופן אישי: "אני מכיר את מ' עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר בחטיבת הצנחנים. לצד הכישורים הרבים שלו, הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש". כוכבי הוסיף: "הפעילות בה הוא נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמוד. אני מצדיע למ' על האופן שבו פעל. רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השניה הזו".

"אני מלא הערכה למ', בשם צה"ל כולו אני אומר תודה על האופן שבו פעם ברגעים הללו". אמר הרמטכ"ל. "מ' היה קצין מיוחד וייזכר כדמות מופת. אשריו של מ' שזכה גם לאישה מיוחדת כזו, ואני אומר לילדים – אשריכם שיש לכם אמא כזו ומשפחה כזו. מ' גדל במקום שהצמיח את כל זה, ואי אפשר להחמיץ את העוצמה שיש במשפחה הזו. אני מודה לכם בשם צה"ל, זהו יום לא קל והדבר המרכזי שצריך להישאר ממנו הוא גאווה. אני מעריך מאוד את פועלו של מ', ומצדיע לו גם בהיעדרו".

בטקס, שכאמור נערך בביתו של מ' השתתפו גם ראש אגף המודיעין אלוף תמיר הימן ומפקדים נוספים, סגן אלוף מ' קיבל צל"ש ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעים על פעילותו במבצע בשטח איוב, "בנחישות, בקור רוח ובאומץ, להגנה על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע", ועל שנטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות.

המבצע בחאן יונס: צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסא"ל מ' שנהרג

בטקס אחר שנערך בחיל האוויר הוענקו שמונה צל"שים לאנשי צוות האוויר שהשתתפו במבצע. מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, אמר בטקס: "זה אינו טקס רגיל או שכיח. זה אירוע שעוסק באומץ, ברעות ובאחוות לוחמים. היה כאן כוח מיוחד שידע שנבוא לחלצו, היה כאן צוות שחונך על מורשת החיל ועל הערך שלא משאירים אף חייל בשטח. זהו מבצע שכל נגניו פועלים כתזמורת". נורקין הוסיף: "את סא"ל מ' לא הצלחנו להציל. גבורתו היא פרק שלא תישכח בתולדות צה"ל. אני שולח חיבוק לאשתו וילדיו, שביקרו באחרונה בטייסת היסעור".

אל"מ ג' שהשתתף במבצע סיפר: "המבצע רץ כמו סרט פעולה. נדרשנו להטיס מסוק כבד ללב שטח אויב ולבצע חילוץ מהיר בתוך תשע דקות". טייס מסוק היסעור, רס"ן ע', ציין כי: "תוך 48 שניות כולם היו בפנים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו