הנציגים החרדים זועמים: יום השבת הפך ליום התחזוקה לרכבת

בשבת האחרונה שוב התבצעו עבודות תשתית תוך חילול קדושת השבת. לדברי ליצמן, "לא נוכל להשלים עם מציאות כזאת". דרעי הודיע כי "במידה ויוצגו נתונים של חילולי שבת חדשים, אביא את הדברים לראש הממשלה. השבת במדינת ישראל חייבת להישמר"

כתבות נוספות בנושא:

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
 • מזעזע: ההורים השכולים יושבים שבעה בבית הכנסת השכונתי

  תוכן מקודם

 • "בגיל 35 הפכתי לסיעודי" הסיפור המטלטל של שעיה

  תוכן מקודם

 • האדמו"ר מערלוי בקריאת קודש: אין ערוך לגודל הזכות

  תוכן מקודם

 • פיקוח נפש: 7 ילדים קטנים מחכים לעזרה שלכם

  תוכן מקודם

משרד התחבורה ביצע בשבת האחרונה עבודות תשתית בנתיבי איילון, תוך חילול שבת בפרהסיה, על אף שמדובר בעבודות שניתן לדחותן לימי החול מאחר ואין לגביהן כל טיעון של פיקוח נפש. מדובר בעבודות תשתית בכביש 20 בכיוון דרום, בקטע שבין מחלף רוקח למחלף ארלוזורוב, שנערכו מליל שבת בשעה 23:00 ועד למחרת בשעה 16:00.

שר הבריאות יעקב ליצמן פנה אל שר התחבורה ישראל כץ בדרישה כי ימנע את חילולי השבת. "מדובר בעבודות שאין בהן צורך דחוף ואין כל קשר בינן לפיקוח נפש. מדובר בחילול שבת חמור שיש לעשות הכל כדי למנוע זאת", אמר. גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, התריע כבר בשבוע שעבר על חילול השבת העתידי, זאת ללא כל בסיס וללא כל סיבה, ופנה לשר התחבורה שיעצור את העבודות המתוכננות, שאין בהן כל פיקוח נפש.

אך כאמור, העבודות כן בוצעו תוך חילול קדושת השבת, חרף פניית הנציגים החרדים. שר הבריאות ליצמן מחה בפני שר התחבורה בישיבת הממשלה אתמול על ביצוע עבודות התשתית בעיצומה של שבת קודש ואמר כי מדובר במעשה חמור שיש בו פגיעה בצביון היהודי של המדינה ופגיעה מכוונת בסטטוס קוו, הנהוג במשך השנים. לדבריו, "הבהרנו שעבודות אלו שאינן מחויבות להתבצע בשבת, מהוות הרס השבת בפרהסיה ובידי הממשלה. לא נוכל להשלים עם מציאות כזאת ועל שר התחבורה למלא אחר הסיכום שנערך בעניין עם ראשי המפלגות החרדיות".

בישיבת סיעת ש"ס היום, אמר שר הפנים אריה דרעי: "לצערי הרב, אני מבין שיום השבת הפך ליום התחזוקה והעבודות של הרכבת. זהו דבר חמור ביותר. אנחנו מביעים את מחאתנו בצורה חריפה נגד עבודות הרכבת בנתיבי איילון בשבת. כמו כן, אני מטיל על חברי הכנסת יואב בן צור ומיכאל מלכיאלי ללמוד היטב את הנושא, להביא את הנתונים על הקיפי חילולי השבת החדשים שנעשים כעת, ולעקוב מקרוב אחר הנעשה. במידה ויוצגו לי נתונים של חילולי שבת חדשים, אביא את הדברים לראש הממשלה במסגרת ראשי מפלגות. השבת במדינת ישראל חייבת להישמר".

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר: "שוחחתי בנושא עם שר העבודה חיים כץ ואני מנסה עד הרגע האחרון לפעול ולהביא לביטול העבודות המתוכננות. זהו דבר חמור ונצטרך להגיע לפתרון שחילולי השבת הללו יפסקו, על אף טענת שר העבודה כי העובדים הינם ערבים וצומצמו העבודות. אי אפשר להסכים לדבר זה, זו פגיעה בשבת ונעשה הכל על מנת להפסיק את התופעה הזו. אני מקווה שהאנשים הממונים על הרישיון בעניין הזה מבחינת שעות עבודה ומנוחה, יתעשתו. זה לא פיקוח נפש ואין שום צורך חיוני בעבודות הללו".

ח"כ אורי מקלב, אמר כי "אנחנו מתריעים ומלינים לא רק על עצם העבודות בשבת, אלא, לא פחות על המדיניות בביצוע עבודות בשבתות, רח"ל. העבודות הללו הן אינן תוצאה של צורך, אלא, של מדיניות שמציבה את השבת במקום משני מבחינת סדר העדיפות, כאשר גזירת סרטים ותאריכי סיום העבודות 'חשיבותן' לפני קדושת השבת. זוהי נקודה כאובה שאי אפשר לעבור על כך לסדר היום, כאשר משרד ממשלתי רומס לעיני כל, שבת אחר שבת, את קדושת השבת. על אף שאיננו נחים על זרי הדפנה, גם כאשר היקפי עבודות השבת הצטמצמו מאוד, אין זה בגלל משרד התחבורה, אלא בשל משרדים אחרים שאינם מאשרים את העבודות. כואב לנו שמשרד אחד נשאר עם אותה מגמה, תוך כדי שהוא מנסה לגלגל את האחריות ממנו. גם חילול שבת מקומי כואב לנו ודורש טיפול ומאבק נחרץ למניעת חילול שבת".

ח"כ יעקב אשר, אמר כי "יש כל כך הרבה פרויקטים חשובים במדינה שמתעכבים בגלל בעיות של פרוצדורה, או ענייני כבוד של איזה משרד, וודאי לא היה קורה כלום אילו היו דוחים את העבודות הללו ופורסים אותם על ימי חול. אנו דורשים באופן נחרץ ממשרד העבודה שלא תהיה אצבע קלה על ההדק במתן אישורים לעבודות בשבת שאפשר לקיימן במועדים אחרים בלא כל בעיה".

הכתבות המעניינות ביותר

המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture