צילום: פלאש 90

הוגש תזכיר חוק יציאה למלחמה ללא אישור הממשלה; נתניהו מיהר להרגיע

חודשיים לאחר שהפורסמה יוזמת רה"מ לביטול הצורך באישור היציאה למלחמה הפיצו רה"מ ושרת המשפטים את תזכיר הצעת החוק בנושא. "אני רוצה להדגיש שאין כאן כוונה לפעולה ספציפית או לעיתוי ספציפי, אלא שינוי מבני", כתב נתניהו

לפני חודשיים פורסמה בהבלטה יוזמת ראש הממשלה לבטל את הצורך באישור ממשלתי טרם יציאה למלחמה וכעת הוגש תזכיר הצעת החוק בנושא.

על התזכיר חתומים ראש הממשלה ושרת המשפטים. ״זה כבר כמה שנים שאני חושב שהמבנה החוקי של מדינת ישראל אינו מאפשר לה להתמודד עם אתגרים צבאיים בעידן המודרני. השינוי המתבקש הוא להעביר את ההחלטות הקריטיות אל הקבינט, והדבר הזה מתבקש וניתן לעשייה אך ורק באמצעות חקיקה, וכך אנחנו עושים", כתב רה"מ בעקבות המהלך.

הוא הוסיף: "אני רוצה להדגיש שאין כאן כוונה לפעולה ספציפית או לעיתוי ספציפי, אלא שינוי מבני, שהזמן והנסיבות מחייבים אותו".

ברק מגבה את נתניהו: "רב מהומה על לא מאומה"

ע"פ הדיווחים השונים שהתפרסמו לפני כחודשיים, הרקע להצעה הוא אירוע שהתרחש לפני כ-7 שנים: ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז ברק הורו לרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ולראש המוסד דאז דגן להכניס את מערכת הביטחון למצב פעולה לתקיפה באירן.

הפעולה נבלמה ע"י דגן ואשכנזי, אשר השיבו מצדם כי מדובר בפעולה שאיננה חוקית – כיוון שהמבצע עשוי להוביל למלחמה.

על פי גורמים במשרד המשפטים, חקיקה זו תפזר את הערפל ברגע האמת, ותמנע צורך בוויכוח משפטי בקבינט, דבר שעלול להוביל לדליפת מידע.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו