שוב הממשלה נגד העצמאים: תשלום ימי הבידוד לעצמאים ייקח לפחות 3 חודשים

Avshalom Sassoni/Flash90

שוב הממשלה נגד העצמאים: תשלום ימי הבידוד ייקח לפחות 3 חודשים

עצמאים רבים בטוחים שהתשלום עבור ימי הבידוד יתקבל בקרוב אך בינתיים בכלל אין מערכת להזין בה את הבקשות • עצמאים יקבלו החזר בסך 570 שקלים לכל יום בידוד - אך מתי באמת התשלום יגיע? • ביטוח לאומי: "הפרמטרים רבים"

לאחר שבחודש שעבר פורסם המתווה החדש בעניין החזר תשלום על ימי בידוד לעצמאים ואלפי עצמאים ציפו לקבל את התשלום בשבועות הקרובים, בביטוח לאומי הודיעו שיקח להם זמן להקים את המערכת המתאימה, ולטענתם הדבר יוסדר רק בעוד כשלושה חודשים.

גורם ששוחח עם 'חדשת 12' הסביר שהבעייה לא רק טכנית, אלא מגיעה גם מהממשלה כששיתוף הפעולה מצד משרד הבריאות גם הוא בעייתי. כזכור, לפי פרטי המתווה שאושר עצמאים ששהו בבידוד זכאים למימון של 3 ימים בסכום של 570 רטרואקטיבית החל מיולי, ובחודש ינואר – 4 ימים. קבלת התשלום על ימי הבידוד מותנית בדיווח עליהם למשרד הבריאות. אך כדי לקבל את הכסף הביטוח הלאומי צריך את הממשק המתאים להגשת הבקשות ולבחינה שלהן.

אותו גורם בביטוח הלאומי הסביר ש"בהתחלה אי אפשר בכלל היה להתחיל לעבוד על המערכת עד לפני כשבוע, שכן רק אז החוק עבר בקריאה שלישית". לדבריו, "אי אפשר להתחיל ליישם חוק ממשלתי עד שלא מצביעים עליו בכנסת. כעת, מרגע אישור החוק, ביטוח לאומי צריך לפתח ולהקים מערכת מחשוב חדשה לחלוטין ליישומו".

עוד מציין כי "מעולם לא היו 'תשלומי בידודים' במדינת ישראל. כמעט על כל החוקים שהביטוח הלאומי יישם היו פיצוחי מערכות חדישות בטווחי זמן אפסיים וביניהם: מענק לכל אזרח, תשלומי בידוד לשכירים, תשלומי בידוד לעצמאיים ועוד…. וכאן מדובר שוב במערכת חדשה לחלוטין שלוקח זמן לבנות אותה".

מנכ"ל הקרן לעצמאים שי אבו אומר: "רבים מציבור העצמאים אינם מודעים לכך שהעברת התשלום הולכת לקחת זמן רב כל כך, והם מאוד מבולבלים. עבור חלקם הכסף הזה הוא ממש אוויר לנשימה וחייבים למצוא את הדרך המהירה ביותר להקל עליהם על אף המורכבות".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו