זירת התרסקות המטוס. צילום: רשתות ערביות

גורמים אמריקניים: המטוס האוקראיני נפגע מטיל נ"מ איראני

בכירים בפנטגון סבורים שהמטוס האוקראיני הופל על ידי מערכות ההגנה האווירית האיראנית. על רקע העובדה ש-63 אזרחים קנדים נהרגו באסון, קנדה ביקשה להשתתף בחקירה. שר הביטחון האוקראיני: צוותי החקירה יחפשו אחר שרידי טיל

בכירים בפנטגון ובממשל העיראקי אומרים היום (חמישי כי התרסקות המטוס האוקראיני השבוע באיראן נגרמה בגלל פגיעת טיל נ"מ של המשטר האיראני – כך דווח במגזין 'ניוזוויק'. לפי אותם גורמים, מערכת ההגנה האווירית באיראן הופעלה ככל הנראה בשגגה, כמה שעות אחרי המתקפה של משמרות המהפכה נגד הבסיסים האמריקניים בעיראק. בצבא האמריקני סירבו להגיב לפרסום.

שר החוץ של קנדה שוחח אמש עם מקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף והביע בפניו את רצונה של ממשלת קנדה לחקור את התרסקות המטוס – כך הודיע משרד החוץ הקנדי. אמש אמרו גורמי מודיעין בארה"ב, באירופה ובקנדה כי ההערכה במערב היא שהמטוס שהתרסק לא נפגע מטיל איראני אלא סבל מתקלה טכנית. באסון נספו 63 אזרחים קנדים.

בתוך כך, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הערב כי הנשיא האיראני, חסן רוחאני, הבטיח לו שהחוקרים האוקראינים יקבלו גישה מלאה לחקירת נפילת המטוס. זאת לאחר שמוקדם יותר, שר הביטחון האוקראיני סטפן פולטוראק הצהיר כי ייבדקו שלושה תרחישים אפשריים: תקלה טכנית, אירוע טרור שהתרחש בתוך המטוס או פגיעת טיל. השר הצהיר כי צוותי החקירה יחפשו אחר שרידי טיל בזירת ההתרסקות.

כזכור, בהתרסקות נהרגו כל 176 נוסעי המטוס של חברת התעופה הלאומית של אוקראינה UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES, מדגם בואינג 800-737. ההתרסקות אירעה זמן קצר לאחר שהמטוס המריא מטהראן, סמוך לשעה שבה תקפו האיראנים את בסיסי הצבא האמריקני בעיראק. תחילה דווח באוקראינה כי כשל מנועי הוא שהוביל להתרסקות, אך בהמשך שגרירות אוקראינה באיראן חזרה בה מהצהרה זו.

על המטוס היו 167 נוסעים ותשעה אנשי צוות. בין הנוסעים היו 82 איראנים ו-63 אזרחים קנדים, 11 אוקראינים – בהם כל תשעת אנשי הצוות – עשרה שבדים, ארבעה אפגנים, שלושה בריטים ושלושה גרמנים. איראן מסרבת להעביר את הקופסאות השחורות של המטוס, היכולות לשפוך אור על מה שעלה בגורלו, לחברת בואינג האמריקנית שנציגיה אינם יכולים להיכנס לאיראן בכדי להשתתף בחקירת התקרית.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מה יש לתייר המצוי לחפש בטהרן

כל איראני מת זה ברכה לכדור הארץ. אבל כואב לי על הקנדים אוהבי ישראל

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו