הכנסת ספר תורה לאיראן; "במדינות האסלאם חיים טוב יותר מאירופה"

הסתיים הכינוס הראשון של ארגון "רבני מדינות האסלאם". הועידה התקיימה בטורקיה, בהשתתפות כ-30 רבנים מ-14 מדינות אסלאמיות, בחסותו של "חכם באשי" • באירוע התקיים מעמד הכנסת ספר תורה שיוכנס לבית כנסת יהודי באיראן

כתבות נוספות בנושא:

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
 • דרך חדשה לחיים – הסיפור המפתיע של נערה יתומה

  תוכן מקודם

 • מעייני הישועה: האב החולה לא זיהה את ילדיו

  תוכן מקודם

 • "הילדים עברו גיהנום" אליהו מריאן מתחנן

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

בתום יומיים מרגשים של דיונים אינטנסיביים, מושבים מרתקים ופגישה חמה ולבבית עם הנשיא הטורקי ארדואן – הסתיים היום (חמישי) הכינוס הראשון של "ועד רבני מדינות האסלאם" באיסטנבול שבטורקיה.

שלושים הרבנים שהשתתפו בו – ספרדים ואשכנזים וכן שלוחי חב"ד – חוזרים בשעות אלה ל-14 המדינות האסלאמיות שבהן הם מתגוררים באופן קבוע וביניהן תוניס, מרוקו, איראן, איחוד האמירויות, קזחסטן, אזרבייג'אן ועוד.

על פי ההערכות ב-14 המדינות הללו מתגוררים יותר מ-100 אלף יהודים. באזרבייג'אן נמצאת הקהילה הגדולה ביותר שמונה כ-38 אלף יהודים, בקזחסטן 20 אלף, בטורקיה 15 אלף ובאיראן 12 אלף יהודים.

אורח הכבוד של הכינוס היה רבה הראשי של רוסיה, הגר"ב לאזאר שליט"א. גם מרן הראשון-לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א אמור היה להגיע לכינוס המיוחד, אך בגלל מגבלות הקורונה נבצר ממנו להשתתף.

כתחליף להשתתפותו הפיזית, מרן הראשון לציון – שהוא הפוסק ההלכתי אשר מלווה ומדריך את הארגון מיום היווסדו – שלח מכתב נרגש למשתתפי האירוע: "כינוסם של צדיקים נאה להם ונאה לעולם", כתב, הנני לברך את כלל הרבנים הגאונים שליט"א המשתתפים בכינוס מכלל המדינות שימשיכו במפעלותיהם החשובים איש איש במקומו. והנה חברי הארגון רבני הקהילות שליט"א פועלים לרוב במדינות אסלאמיות בתנאים מורכבים ועם כל זה מוסרים נפש להפיץ תורה ולזכות את הרבים ולקרב את ליבותיהם של ישראל לאביהם שבשמיים. עקב מצב התחלואה בעולם נבצר ממני להשתתף בכינוס החשוב והנני לברך את הרבנים המארגנים וחברי נשיאות האיחוד שיהי רצון ובכל אשר יפנו ישכילו ויצליחו לעבודתו יתברך וימשיכו עוד לזכות את הרבים ולהפיץ דבר ה' זו הלכה מתוך בריאות איתנה ונהורא מעליא".

בעוד שהכינוס עסק ביומו הראשון בקשר שבין השלטונות לרבנים ולקהילות וכלל בשיאו מפגש עם הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן – המושב היום הוקדש לנושאים הלכתיים.

במושב לזכרו של הרמב"ם זצ"ל שיום ההילולא שלו יחול מחר, כ' בטבת, התפלפלו רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר ורבה הראשי של איראן הגר"י גראמי בנושא הרפואה בשיטת הרמב"ם. "חכם באשי" הרב יצחק חליבה, שפרס את חסותו על האירוע כולו, דיבר על נושא "גדולת ה'" לפי שיטת הרמב"ם והגר"י כהן רבה של קזחסטן הפליא בגודל מעלתו של רבי משה בן מיימון. הרב בנימין חטאב, מנהל בית הספר היהודי בטוניס, נשא דברי התעוררות וסיפר לנוכחים כי מחר יחול גם יום השנה לרצח בנו יואב הי"ד במתקפת הטרור ב"היפר כשר" בפריז.

נציג יהודי מצרים, הרב יהודה דיין שליט"א שהיה רבה של אלכסנדריה וכיום מכהן כרבה של ליבורנו באיטליה, חילק לנוכחים את ספרו על רבני מצרים האחרונים. המקובל הצדיק רבי דוד-חנניה פינטו שליט"א, יליד מרוקו, נשא באמצעות ה"זום" את ברכתו לבאי הכינוס.

אחת מההחלטות שהתקבלו הייתה ייסוד ועד לשיעורי תורה בקרב רבני הארגון. לראשות הועד נבחר רב המדינות המוסלמיות אלבניה וקוסבו הגר"י קפלן ולצידו ראש איגוד רבני העדה הבוכרית הרב שלמה רבין והגר"י גראמי.

הרבנים השתתפו במהלך היום גם בהרצאות בנושא גיוס כספים מקרנות פילנטרופיות, השימוש במדיה החברתית ובמדיה הכתובה לקידום הקהילה והצגת אמצעי קשר לשנה הקרובה.

"יהודים חיים במדינות אסלאמיות בכבוד רב וזוכים להערכה וסיוע מהממשלות השונות. במדינות האסלאם יהודים חיים טוב יותר מאשר מדינות אירופה שבהן חל איסור על שחיטה או על ברית מילה. אנחנו בטוחים שכינוסים מעין אלה יסייעו לקהילות היהודיות ולרבנים בשמירת המצוות, לימוד התורה וביצור חומות הדת", דברי הרב חיטריק.

הכתבות המעניינות ביותר

המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

אני מאמין שחיים שם באיראן גם יותר טוב מ'מדינת ישראל'… (שמה אין גזירות נגד הדת היהודית ואין שם דמויות מפוארות כמו כהנא וליברמן…)

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture