בניין קרן המטבע

מיסים פחותים מה-OECD – קרן המטבע הבינלאומית: להעלות מיסים לעשירון העליון בישראל

הקרן, גוף כלכלי נחשב מאוד, טוענת כי הטבות המס בישראל לעשירים חורגות מהמקובל בעולם. הקרן החמיאה לממשלות ישראל על הטיפול במגפת הקורונה וכלכלני הקרן מציעים לישראל לא להתרגש מהחוב הגבוה ביחס לתוצר

בעוד שהממשלה מתכננת להודיע השבוע על הפחתות מיסים, קרן המטבע הבינלאומית קוראת לה לנהוג בדיוק להפך, ולהעלות מיסים, בעיקר לעשירונים העליונים, אולם מצדדת בהפחתת מכסים גבוהים הנהוגים בישראל כדי להגביר את כושר התחרות במשק.

כמו כן, קוראים כלכלני הקרן לבנק ישראל, בדו"ח הביניים השנתי שפרסמו, להפחית ולצמצם מאוד רכישת כמויות גדולות של דולרים בשוק מטבע החוץ, כדי למנוע התחזקות של השקל הישראלי. משלחת קרן המטבע ציינה לשבח את טיפול הממשלה במגפת הקורונה, הן בהשגה מהירה של החיסונים על ידי הממשלה הקודמת, והן על התמיכה הרבה בנפגעי הקורונה כלכלית.

בדוח שהוגש לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל קובעים כלכלני קרן המטבע, הגוף הכלכלי הבינלאומי הנחשב ביותר בעולם, כי בסך הכל המיסים בישראל נמוכים בכ-10% לעומת מדינות ה-OECD, ומהווים רק 30% מהתוצר בהשוואה לממוצע של 33% מהתוצר במדינות ארגון המדינות המתקדמות. לדעת הכלכלנים, המס על בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר בישראל נמוך מדי ויש להעלותו בהקדם. על חברות לבטל הטבות מס מיטיבות מדי במסגרת החוק לעידוד השקעות הון.

כלכלני הקרן מציעים לישראל לא להתרגש מהחוב הגבוה ביחס לתוצר, ולצמצמו רק בהדרגה כדי לאפשר השקעות בתשתיות ובמיזמים מקדמי צמיחה, לחינוך ולעידוד שוק העבודה.

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון הודה לאנשי קרן המטבע "על עבודתם היסודית והמקצועית בשבועות האחרונים. הדו"ח מצביע על מגוון צעדי המדיניות החיוניים שהפעילו בנק ישראל ומשרד האוצר, כל אחד בכליו בהתמודדות עם המשבר. נלמד כמובן לעומק את הדוח הסופי שייצא בהמשך לתקציר זה על שלל המלצותיו החשובות".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו