פומפאו: "איראן תקפה את המכליות" • צפו: האיראנים מסירים מוקש מהמכליות

מזכיר המדינה האמריקני: "מאמינים שאיראן עומדת מאחורי התקיפות במפרץ הפרסי" • הצבא האמריקני פרסם סרטון שבו נראים, לטענתו, אנשי משמרות המהפכה מסירים מוקש שלא התפוצץ מאחת המכליות שהותקפו אתמול • איראן: היינו שם כדי לסייע


הסרטון שמציג צבא ארצות הברית כהוכחה למעורבות האיראנית בתקיפה

מזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו אמר אמש כי וושינגטון מעריכה כי איראן עומדת מאחורי המתקפה על שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן. "הממשל האמריקני מעריך כי הרפובליקה האסלאמית של איראן אחראית למתקפה על המכליות במפרץ עומאן", אמר פומפאו. בבית הלבן מסרו כי הנשיא דונלד טראמפ עודכן בפרטי המתקפה.

בשיחה עם כתבים בבית הלבן פומפאו אמר כי ההערכה הזאת מתבססת על מידע מודיעיני, סוגי הנשק שבהם נעשה שימוש ורמת התחכום הגבוהה של התקיפות. לדבריו, ההערכה מתבססת גם על העובדה שלאף ארגון שמסונף לאיראן אין את המשאבים או היכולות לבצע מתקפה כזאת.

מזכיר המדימה המריקני תקף את משטר האייתולות ואמר כי, "איראן פועלת לשבש את תנועת הנפט דרך מיצר הורמוז. המתקפות ללא פרובוקציה של איראן הן במסגרת קמפיין להסלמת המתיחות והנחיתי את שגריר ארה"ב לאו"ם להעלות את הנושא האיראני בפני מועצת הביטחון של האו"ם".

כמה שעות לאחר הצהרת פומפאו, פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית פרסם תיעוד שבו נראים, לדבריו, אנשי משמרות המהפכה של איראן מפרקים מוקש שלא התפוצץ מאחת המכליות שהותקפו אתמול במפרץ עומאן שליד מצר הורמוז. ביל אורבן, דובר הצי הימי האמריקני, אמר בהצהרה כי "בשעה 16:10 בשעון המקומי, ניתן לראות כוח על סירת פטרול של משמרות המהפכה ניגש לספינה 'קוקוקה קורייג'ס', כמאה ק"מ מהנסיכות אל-פוג'ירה שבאיחוד האמירויות הערביות, כשהוא מסיר את המוקש שלא התפוצץ".

הדובר האמריקני הוסיף כי, "ארצות הברית והקהילה הבינלאומית מוכנות להגן על האינטרסים המשותפים, וביניהם גם חופש הניווט", אמר אורבן. "לארצות הברית אין שום עניין בעימות חדש במזרח התיכון. עם זאת, נגן על האינטרסים שלנו". עוד נמסר כי כי משחתת הצי האמריקני USS מייסון עושה את דרכה לעבר זירת תקיפת שתי המכליות.

באיראן דחו את ההאשמות ומסרו כי היא אחראית לשמירה על הביטחון של מיצרי הורמוז במפרץ. "אנחנו אחראים על שמירת הביטחון של המיצר ואנחנו חילצנו תוך זמן קצר את צוות המכליות שהותקפו. האשמותיו של שר החוץ האמריקני פומפאו כלפי איראן מדאיגות", אמר דובר משרד החוץ בטהרן עבאס מוסווי. בנוסף, בכלי התקשורת במדינה הציגו את הסרטון האמריקני כהוכחה לכך שהיו שם הראשונים "לסייע".

מועצת הביטחון של האו"ם דנה הלילה בתקרית בדלתיים סגורות. שגריר כווית באו"ם, הנשיאה התורנית של המועצה, אמר שכל 15 החברות גינו את הפגיעה בשתי המכליות, והביעו את רצונן בקיומה של חקירה למציאת האחראים לה. שר סעודי אמר התייחס לנושא ואמר לרשת CNN שאין סיבה לחלוק על ההערכה האמריקנית לפיה איראן אחראית לפעולה.

כזכור, אתמול הותקפו שתי מכליות נפט ענקיות, אחת נורווגית ואחת יפנית, במפרץ עומאן סמוך למצרי הורמוז. על פי דיווחים בעומאן, במקום נשמעו פיצוצים עזים. מדיווחים שונים עלה כי כלי השיט נפגעו מטיל תת-ימי, "טורפדו". 23 אנשי הצוות שהיו על סיפונה חולצו בשלום, אחד נפצה קל.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו