דיווח: טראמפ אישר שורת תקיפות נגד איראן – וחזר בו ברגע האחרון

דיווח בארה"ב: הנשיא טראמפ אישר מתקפה על מתקני צבא אירניים כמו סוללות טילים ומכ"מים אבל חזר בו ברגע האחרון. לדברי בכירים בוושינגטון, המטוסים כבר היו באוויר וספינות הצי נכנסו לכוננות לקראת התקיפות, אך ההוראה בוטלה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אישר אמש (חמישי) לצבא ארצות הברית תקיפות נגד איראן בתגובה להפלת מל"ט הביון אתמול, אך חזר בו בהמשך. כך מדווח "ניו יורק טיימס". גורם אמריקני אישר הבוקר גם לסוכנות AP כי ארצות הברית תכננה מתקפת תגובה נגד איראן, אך התקיפה בוטלה.

על פי הדיווח, המסתמך על גורמים בכירים בממשל, המבצע המתוכנן בוטל בשלבים מתקדמים. לדבריהם, המטוסים היו באוויר והספינות הגיעו לאזור המתוכנן, אך נדרשו להסתובב. לא ברור מה גרם לנשיא לשנות את דעתו בנושא, והאם תוכנית התקיפה המתוכננת יכולה עדיין לצאת לפועל. בבית הלבן סירבו להגיב לדיווח, ולדברי העיתון, הם לא נתבקשו לדחות את פרסום הכתבה.

דיווח בארה"ב צוטטו מספר בכירים בממשל שטענו כי טראמפ אישר את התקיפה, שהייתה מתכוננת להתבצע זמן קצר לפני עלות השחר במפרץ, על מנת לצמצם את הסיכון לאזרחים או לכוחות הצבא האירני. כמו כן על פי דיווחים, הצוות המדיני של טראמפ תמך בתקיפה אולם היו אלה הגורמים בפנטגון שהניעו אותו לסגת מהרעיון.

גורמים רשמיים המעורבים בדיונים אמרו כי הנשיא תחילה אישר לתקוף קומץ של מטרות איראניות כגון מכ"מים וסוללות טילים. במידע שפורסם לא צוין אם הסיבה לביטול התקיפה הייתה שינוי דעתו של טראמפ, או עקב גורמים חיצוניים של קשיים לוגיסטיים או אסטרטגיים. טרמפ תקף כבר בעבר פעמיים מטרות שונות באזור במהלך כהונתו, כשהורה על תקיפות בסוריה בשנים 2017 ו-2018.

פקיד בבית הלבן אמר הלילה לרשת CNN האמריקאית כי "יש מחלוקת בין הנשיא דונלד טראמפ שלא חפץ בתגובה לאיראן לבין מזכיר ההגנה ג'ון בולטון שדוחף לכך". הוא ציין כי מזכיר המדינה מייק פומפאו נמצא בין שני הגורמים מבחינת דעתו. לדבריו, "המטרה היא ליצור מחדש את ההרתעה, אך המצב עדיין מסוכן ולא יציב".

בתוך כך, רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב הוציאה הבוקר אזהרה מפני טיסות מעל חלקים בשטח האווירי של איראן, באזור מצרי הורמוז ומפרץ עומאן. זאת, בעקבות המתיחות הגוברת לאחר הפלת המל"ט האמריקני. חברת התעופה האמריקנית "יונייטד איירליינס" הודיעה הלילה על השעייה זמנית של הטיסות משדה התעופה ניוארק שבניו ג'רזי למומבאי שבהודו – בשל "חששות בנוגע למרחב האווירי של איראן".

הלילה הגישה איראן תלונה למזכיר האו"ם וליושב ראש מועצת הביטחון ובה נאמר כי כלי הטיס האמריקני הלא מאויש שהופל – חדר בחשאי למרחב האווירי שלה "בצורה מתגרה ומסוכנת מאוד, שהצדיקה את הפלתו". שגריר איראן באו"ם, מג'יד רואנצ'י, ציין במכתב התלונה כי "כלי הטיס האמריקני עסק במשימת ביון מובהקת והפר בבוטות את החוק הבינלאומי". הוא הדגיש כי "איראן שומרת לעצמה את הזכות לנקוט את כל הצעדים הדרושים נוכח פעילות עוינת כלשהי המפרה את ריבונותה".

 

"34 ק"מ משטח איראן": הפנטגון מפרסם תיעוד מהפלת המל"ט האמריקני • צפו

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
3 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

היה פה סייעתא דשמייא כל כך גדול. זה השגחה פרטית. אלולא הנשיא טראמפ לא היה חוזר בו והיה כן שולח את פגיעתו לאירן היו נופלות כאן פצצות גרעיניות. פצצות אטום הרסניות שהיו מחריבות את כל העולם כולו.
לאירן אין רסן. ויש להם פצצות אטום ואתם עוד לא גיליתם. הם כבר דיברו על פגיעה לעבר ארה'ב וישראל. אף אחד לא שמע את זה. הם עושים הרבה דברים בחשאיות.

נשמע כאילו שמעצמת העולם זה איראן, וארה"ב זה איזה מדינה קטנה באונלללולו
טראמפ! הפעם הגזמת

אני לא מבין , באמת לא מבין למה בחרתם לפרסם דווקא את התגובה הבלתי מאוזנת הזו, לתומי, הפסקתי לכתוב תגובות, חשבתי שאתם פשוט לא מעוניינים לפרסם תגובות.. אבל זה?? התגובה ההזויה הזו?? נו באמת!!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו