צילום: פלאש 90, ויקיפדיה

טראמפ חתם על סנקציות חדשות נגד איראן: "יפגעו גם בחמינאי"

נשיא ארצות הברית אישר סדרה של עיצומים כבדים על כלכלתה והנהגתה של הרפובליקה האסלאמית • טראמפ: "אנחנו לא מחפשים עימות, אבל לא נאפשר לטהראן להמשיך לממן טרור" • שר האוצר: סנקציות נוספות יוטלו בהמשך השבוע

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם היום (שני) על סנקציות נוספות על איראן, בניסיון להגביר עליה את הלחץ לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה. לדבריו, הסנקציות החדשות יתמקדו במנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי ויהיו "כבדות". הוא הבהיר כי הטלת הסנקציות הללו לא נעשית בתגובה על הפלת המל"ט האמריקני על-ידי משמרות המהפכה של איראן בשבוע שעבר.

"אנחנו לא מחפשים קונפליקט, אבל לא נאפשר לטהראן להמשיך לממן טרור או לפתח נשק גרעיני. הסנקציות שנטיל על איראן לא יפסחו על משרדו של המנהיג העליון חמינאי". הצעד של נשיא ארצות הברית מגיע ברקע הפלת כלי הטיס האמריקני לפני כשבוע, אך אמר כי "הנסקציות הוטלו ללא קשר להפלת המל"ט". כמו כן הוסיף כי "נשמח לעשות עסקה עם איראן".

הסנקציות החדשות ימנעו מהמנהיג העליון חמנאי ומבכירים נוספים במשטר האייאתולות, גישה למערכת הפיננסית העולמית. לדברי טראמפ: "ארצות הברית מעוניינת שאיראן תפסיק לממן טרור, אני מחכה ליום שבו הסנקציות יוסרו ואיראן תהפוך שוחרת שלום. אני מכיר הרבה איראנים, הם אנשים טובים. יש לי הרבה חברים איראנים שגרים בניו יורק והם אנשים ממש טובים".

במסיבת העיתונאים בעת החתימה על הסנקציות, מסר מזכיר האוצר האמריקני כי הסנקציות יובילו להחרמת מיליארדי דולרים מנכסים איראניים ברחבי העולם. לדבריו, רשימת הסנקציות הוכנה מראש, עוד לפני הפלת המל"ט האמריקני במפרץ הפרסי. לדבריו, סנקציות נוספות יוטלו על בכירים איראניים, ביניהם שר החוץ הבולט מוחמד זריף, בהמשך השבוע.

בתוך כך, גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקנית אמר הערב לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב מקימה עם בעלות בריתה קואליציה שתגן על נתיבי השיט במפרץ הפרסי. לדברי הגורם, הקואליציה הנבנית תִפקח עין על כל כלי השיט העוברים באזור. לדבריו הכוח ישתמש במצלמות, משקפות ואוניות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו