צילום: הבית הלבן

ארה"ב: בית הנבחרים הצביע בעד הגבלת כוחו של טראמפ נגד איראן

הדמוקרטים העבירו החלטה שתמנע מהנשיא לפתוח במלחמה נגד הרפובליקה האיסלאמית. טראמפ: "אם הייתי מעדכן אותם מראש על חיסול סולימאני, הם היו מדליפים לתקשורת". ההכרעה עוברת לסנאט, שבו שולטים הרפובליקנים

בית הנבחרים האמריקני הצביע הלילה (בין חמישי לשישי) בעד הגבלת כוחו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בביצוע מהלכים צבאיים מול איראן. לפי החוק שאושר, מהלך התקפי נגד איראן יחויב באישור הקונגרס. ההחלטה התקבלה ימים ספורים לאחר שהורה הנשיא על חיסול מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה האירנית, קאסם סולימאני.

הנשיא עצמו לא נשאר חייב ואמר כי "הדמוקרטים היו מדליפים לתקשורת על חיסול סולימאני אם הייתי מיידע אותם מראש". עוד נמסר מהבית הלבן כי "מדובר בסתם מהלך פוליטי מגוחך נוסף".

ההצבעה בבית הנבחרים, שבו רוב למפלגה הדמוקרטית, עברה ברוב של 224 תומכים מול 194 מתנגדים. רק שלושה רפובליקנים תמכו בהצעה, בעוד שמונה דמוקרטים בלבד התנגדו לה. מרבית הדמוקרטים האשימו את טראמפ בפזיזות בעקבות חיסולו של סולימאני בעיראק, צעד שהחריף משמעותית את המתיחות בין איראן לארה"ב והעלה לטענתם את הסיכוי למלחמה ביניהן. הרפובליקנים בבית הנבחרים, שכמעט אינם מצביעים נגד טראמפ, הגנו על סמכותו כמפקד העליון של הכוחות המזוינים להוציא לפועל פעולות צבאיות.

הצידוק להעברת חוק שכזה טמון בטענה שכל מהלך שיינקט במצב הנוכחי נגד איראן שקול למעשה להצהרת מלחמה, ועל כן דורש את אישור הקונגרס. לאחר שעבר החוק בבית הנבחרים הוא צפוי לעבור בשבוע הבא אל הסאנט, שם מחזיקה המפלגה הרפובליקנית ברוב.

יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, חבר המפלגה הדמוקרטית אליוט אנג'ל, אמר כי "הנשיא צריך להודיע על מתקפה לפני שהוא פותח בה. הוא לא יכול להוציא לפועל מתקפה בלי להתייעץ, ואז להסביר למה היא הייתה נחוצה ומדוע היא הייתה חוקית".

הרפובליקנים טענו, מנגד, שמדובר בצעד פוליטי שמסכן את ארצות הברית. "במקום לתמוך בנשיא, עמיתיי הדמוקרטים מפלגים את העם האמריקני בזמן קריטי", אמר חבר ועדת החוץ הרפובליקני, מייקל מקאול. לדבריו, ההחלטה "תקשור את ידי הנשיא".

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, חזרה על טענותיה נגד הבית הלבן, ותקפה אותו על שלא התייעץ עם הקונגרס לפני שהורה על חיסול סולימאני. פלוסי אמרה כי "לתפיסתנו, בשבוע שעבר הנשיא והממשל הוציאו לפועל תקיפה פרובוקטיבית וחסרת פרופורציות נגד איראן, שסיכנה חיי אמריקנים".

מוקדם יותר אתמול, תקף טראמפ את הטענות של פלוסי וכינה אותה, כפי שעשה פעמים רבות בעבר, "משוגעת". הנשיא האמריקני אמר לכתבים בבית הלבן כי הוא לא צריך לקבל את אישור הקונגרס כדי להוציא לפועל מהלכים צבאיים נגד איראן. לדבריו, "לפעמים אתה צריך לקבל החלטות בשבריר שנייה, וחשוב שתהיה מסוגל לעבוד מהר".

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מטורפים.
עד שלא יחוו טרור על בשרם לא יפסיקו את ההתייפיפות הזו???

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו