צילום: דובר צה"ל

"הרבה אש מסביב": הקלטה דרמטית מרשת הקשר באירוע בחאן יונס • צפו

צה"ל פרסם את הקלטת המסוק מליל חילוץ הכוח המיוחד שפעל בחאן יונס אירוע שבו נהרג סא"ל מ' • לפי ההקלטות נישמע כי אנשי צוות החילוץ נותרו על הקרקע כדי לוודא שלא נשארו לוחמים בשטח האויב • מוקדם יותר היום הוענק צל"ש הרמטכ"ל למשפחתו של סא"ל מ'


צילום: דובר צה"ל

צה"ל פרסם היום (ראשון) את הקלטת המסוק מליל חילוץ הכוח המיוחד שפעל בחאן יונס. אירוע בו נהרג סא"ל מ'. לפי ההקלטות נישמע כי הכוח פעל תוך סיכון ותנאים של אי ודאות, ואנשי צוות החילוץ נותרו על הקרקע כדי לוודא שלא נשארו לוחמים בשטח האויב.

עשרה חודשים לאחר התקרית שהתרחשה כשכוח צה"ל שביצע פעולה ברצועה, זוהה על ידי אנשי חמאס ובמקום התפתחו חילופי אש בין הצדדים. צוות מסוק סער של טייסת 118 ("דורסי הלילה"), ובתוכו אנשי יחידת החילוץ 669, איתר את הכוח ונחת בקרבתו באזור הלחימה תחת אש, במטרה לפנות את החיילים ולהעניק טיפול רפואי. במקביל הוזנקו מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס אחרים לסיוע בתקיפת מטרות והשמדת אמצעי הלחימה שנשארו בשטח רצועת עזה.

בעת עליית הכוח למסוק, קשה היה לקבוע בוודאות שכלל הלוחמים הגיעו והיה צורך לוודא שאף לוחם לא נותר על הקרקע. למרות הסיכון הכרוך בכך, נשאר הצוות על הקרקע כמה דקות בתנאי אי-ודאות ותוך סיכון, על מנת לוודא שכלל הלוחמים עלו. לאחר ספירת כלל הלוחמים, המסוק המריא בחזרה לישראל ונחת בבית החולים סורוקה. כך נשמעה השיחה ברשת הקשר:

כמה יש?

תספור… (מספר הלוחמים)

אנחנו צריכים שתגיד לנו שיש (מספר הלוחמים)… אנחנו לא יכולים להמריא בלי זה.

כריש מפרש, אתה רואה עוד לוחמים באזור שלי? אני לא יודע אם כולם עליי.

מיד מסתכל עוד רגע.

הרבה אש מסביב.

מיד אני אוכל להסתכל אם יש עוד לוחמים, עוד רגע.

כמה אנשים מסביבך?

כולם פה?

כן.

פרש, ודא שיש (מספר הלוחמים) לוחמים.

קיבלנו, בדרך החוצה, יצאנו כבר.

חצינו קו? הכל בסדר?

מיד.

כן, חצינו קו.

כולם פה, כולם פה.

מוקדם יותר היום הוענק צל"ש הרמטכ"ל לאלמנתו וילדיו של סגן אלוף מ', שנהרג בהיתקלות נובמבר 2018, בחאן יונס. בטקס שנערך בבית משפחתו של סה"ל מ' אמר הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי כי סא"ל מ': "קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות". כוכבי הוסיף כי "זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת".

הרמטכ"ל סיפר שהכיר את סא"ל מ' באופן אישי: "אני מכיר את מ' עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר בחטיבת הצנחנים. לצד הכישורים הרבים שלו, הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש". כוכבי הוסיף: "הפעילות בה הוא נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמוד. אני מצדיע למ' על האופן שבו פעל. רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השניה הזו".

בטקס אחר שנערך בחיל האוויר הוענקו שמונה צל"שים לאנשי צוות האוויר שהשתתפו במבצע. מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, אמר בטקס: "זה אינו טקס רגיל או שכיח. זה אירוע שעוסק באומץ, ברעות ובאחוות לוחמים. היה כאן כוח מיוחד שידע שנבוא לחלצו, היה כאן צוות שחונך על מורשת החיל ועל הערך שלא משאירים אף חייל בשטח. זהו מבצע שכל נגניו פועלים כתזמורת". נורקין הוסיף: "את סא"ל מ' לא הצלחנו להציל. גבורתו היא פרק שלא תישכח בתולדות צה"ל. אני שולח חיבוק לאשתו וילדיו, שביקרו באחרונה בטייסת היסעור".

אל"מ ג' שהשתתף במבצע סיפר: "המבצע רץ כמו סרט פעולה. נדרשנו להטיס מסוק כבד ללב שטח אויב ולבצע חילוץ מהיר בתוך תשע דקות". טייס מסוק היסעור, רס"ן ע', ציין כי: "תוך 48 שניות כולם היו בפנים".

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

לא להאמין!!!!!
היה ים סיעת הדישמיא
זה רק מאיתו יתברך
אבא אלפי תודות על כל יום ויום על כל רגע ורגע
תודה!!!!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו