החרדים נוהרים לפריפריה: המסע הארוך בצעדים הראשונים • פרק סיום

חרדים בצפת. צילום: דוד כהן / פלאש 90.

החרדים נוהרים לפריפריה: המסע הארוך בצעדים הראשונים • פרק סיום

המסע בפריפריה העלה תמונה מדהימה של משפחות צעירות וחלוציות שמוותרות על הנוחות והמוכר ובתבונה מנפצות סטיגמות של שנים שתקעו את המגזר החרדי ב'גטאות מרצון' • מאמר מסכם על התופעה, המצוקות, הפוליטיקאים שעוזרים ואולי גם הפתרון

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית יצאנו למסע מרתק שסיקר את הנהירה החרדית לערי הפריפריה. בכל פרק ניסינו לספר את סיפור הקהילה המתגבשת באחת מערי הפריפריה, כשהמשותף לכולן אלו משפחות צעירות איכותיות שבוחרות לעזוב את הסביבה הטבעית בה גדלו ומקימות קהילות לתפארת בערי השדה. בדרכם, הן מנפצות סטיגמות של שנים שתקעו את המגזר החרדי ב"גטאות מרצון" במרכז הארץ, תוך ויתור על איכות חייהם ולעיתים על תנאיי מחייה בסיסיים.

אחרי מסע ארוך בכל הקהילות החרדיות המרכזיות ברחבי הארץ עולה תמונה מדהימה של משפחות צעירות וחלוציות שמוותרות על הנוחות והמוכר ובתבונה רבה עושות את החריש הראשון והקשה מחוץ לערים הוותיקות. משותף בין מאות התושבים שראיינו היה תחושת השליחות, שליחות מגזרית ושליחות להפצת היהדות. תכונה נוספת שבלטה היא האחדות המיוחדת של הקהילות בפריפריה. כל קהילה בסגנונה התגאתה בפנינו ש"כאן אין ליטאים, ספרדים וחסידים, כאן כולם ביחד…"

בכתבות שסיקרו את הקהילות בקרית אתא, עפולה, קרית מלאכי, לוד (גני איילון), נוף הגליל (הר יונה), כרמיאל, קרית גת, מגדל העמק, מעלה אדומים, חריש, עמנואל, צפת, טבריה, נתיבות, אופקים, חיפה, חצור וערד, ניסינו להביא את הצד האנושי והתשתית החרדית, אך גילינו עולם מלא בחסד, נתינה ושאיפות. בכל קהילה מצאנו ארגונים שדואגים לזוגות הצעירים בתחומים שפחות מוכרים בערים הוותיקות – מ'עזר ליולדת' שנמצאת רחוק מההורים ועד ארגונים שדואגים לתעסוקה ולקליטת משפחות חדשות.


מעצמת חסד – בתקופת הקורונה קהילת ויזניץ עפולה דאגה למשלוחי סעודות שבת למלוניות הקורונה

"מצוקת הסינר החרדי"

המסקנה הבולטת ביותר מהמסע בריכוזי החרדים שמחוץ לערים הקלאסיות היא שאין באמת מצוקת דיור בציבור החרדי. את בעיית הדיור לזוגות צעירים נכון יותר לכנות "מצוקת הסינר החרדי". זוגות צעירים, גם שנים רבות אחר החתונה מתעקשים לגור קרוב להוריהם, קרוב לסינר של אמא. אין ספק שתכונה זו מבורכת ומלמדת על הקשר המשפחתי הבריא שאין דומה לו באוכלוסיות אחרות, אך זה גם יוצר בעיה חברתית כשרבים מהמגזר נאלצים רוב חייהם לשלם משכנתאות על דירות במחירים מופרזים, רק כדי לגור קרוב להורים.

את המציאות לא ניתן לשנות, יותר נכון, עדיף שלא לשנות מציאות כה טובה, ייתכן שהפתרון האמיתי למצוקת הדיור החרדי נמצא רחוק מאוד מתוכניות התמריצים אותם מציעים פקידים עם ידע רחב בכלכלה, אך בלי הבנה של צורכי המגזר. כל התוכניות לפתרון מצוקת הדיור החרדי והכללי התמקדו בהעברת זוגות צעירים לאזורים פחות מיושבים. חלקם אף הצליחו, אך לא פתרו את הבעיה. ייתכן שהפתרון יגיע בדמות תוכנית תמריצים להעברת משפחות שלימות – הורים עם ילדיהם שנישאו, כשהסבסוד הממשלתי לרכישת הדירות יגדל ככל שיותר מבני משפחה אחת יעברו יחד.

מסקנה נוספת שעולה מהסדרה היא שאם הציבור החרדי חפץ חיים, על נציגי הציבור להשקיע משאבים רבים יותר בערים אלו. ברוב המקומות שסיקרנו אכן התשתית הייתה ראויה למגורים בכבוד, אך במספר ערים השמיעו התושבים טענות על חוסר בתחבורה ציבורית, במיוחד לריכוזים חרדים והעדר מקומות עבודה.


חנוכת ישיבה חדשה בנשיאות מרן הגר"ש כהן שליט"א בנתיבות

תהיו מקלבים!

בעניין הזה חשוב לציין את סיעת 'דגל התורה' שהציבה את פיתוח הקהילות בערי הפריפריה כיעד מרכזי. בסיעה הקימו ועדת דיור שעוסקת בפיתוח הקהילות בערי הפריפריה ולשכות חה"כ מקלב, אשר ופינדרוס פעילות במיוחד לסיוע לקהילות. גם בש"ס ובאגודת ישראל משקיעים בפריפריה, אך בעוד שההשקעה של ש"ס היא כללית בפריפריה ובאגודה לקהילות החסידיות, בדגל, אולי מתוך הבנה שקהילה חרדית בריאה צריכה את כל מרכיביה, ההשקעה היא בפיתוח הקהילות עצמם.

כאן המקום לציין את ההישג החרדי ברגעיה האחרונים של הממשלה ה-35 ורגע אחד לפני פיזור הכנסת ה-23 כאשר הממשלה אישרה פה אחד את תכנית המענקים לרכישת דירה בפריפריה שיזם שר השיכון יעקב ליצמן. על פי התוכנית, יינתן מענק של 100,000 שקל לרוכשי דירת יד שנייה בערי הפריפריה – ברשימה נמצאות רוב הערים עם ריכוזי אוכלוסייה חרדית אותם סיקרנו.

והינה קצת נתונים שיעזרו לח"כים הנמרצים של הציבור החרדי להבין את גודל התופעה ובהתאם את המשאבים שצריך להשקיע בה – מההצבעה בבחירות האחרונות לכנסת עולה כי כשני שליש ממצביעי ש"ס (231,723 מתוך 352,853) וכשליש ממצביעי יהדות התורה (97,467 מתוך 274,437) מתגוררים מחוץ לערים החרדיות הקלאסיות – ירושלים, בני ברק, בית שמש, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד ואשדוד. גם אם מורידים את המצביעים המסורתיים, עדיין מדובר באחוז ניכר מהציבור החרדי שחי בערים אלו, ולפי כל התחזיות, מספרם רק ילך ויגדל. נתונים המלמדים כי דרושה השקעה רבה יותר בפריפריה החרדית.


סגן שר התחבורה ח"כ אורי מקלב בסיור בטבריה

סדרת "החרדים נוהרים לפריפריה"

קרית אתא – החרדים נוהרים לפריפריה: כוללים, מוסדות ומשפחות שמצטרפות לקהילה בקרית אתא

עפולה – החרדים נוהרים לפריפריה: העילית בחרה בעפולה – אלפי משפחות מצטרפות

קרית מלאכי – החרדים נוהרים לפריפריה: בקרית מלאכי מלמדים כיצד בונים קהילה • פרק שלישי

לוד (גני איילון) – החרדים נוהרים לפריפריה: במכרה הזהב של גוש דן מברכים על הצטרפות המשפחות

נוף הגליל (הר יונה) – החרדים נוהרים לפריפריה: נוף הגליל – איכות חיים ועתיד מבטיח • סדרה מיוחדת

כרמיאל – החרדים נוהרים לפריפריה: הדרך של כרמיאל למרכז התורני של הגליל • פרק שישי

קרית גת – החרדים נוהרים לפריפריה: קרית גת – מהפרחת השממה ליעד המועדף לאלפים

מגדל העמק – החרדים נוהרים לפריפריה: איכות רוחנית ורווחה גשמית מושכים רבים למגדל העמק

מעלה אדומים – החרדים נוהרים לפריפריה: מעלה אדומים מציגה – איכות חיים תורנית

חריש – החרדים נוהרים לפריפריה: עשור אחרי פסילת בג"ץ – בחריש מכריזים ניצחון

עמנואל – החרדים נוהרים לפריפריה: צמיחה מחודשת בעמנואל מביאה לתנופת בניה חסרת תקדים

צפת – החרדים נוהרים לפריפריה: כך ייראה העתיד? צפת – הבירה החרדית בהרי הגליל

טבריה – החרדים נוהרים לפריפריה: טבריה – תחייה מחודשת שאף אחד לא יעצור

נתיבות – החרדים נוהרים לפריפריה: עיר התורה של הנגב – נתיבות • פרק 14

אופקים – החרדים נוהרים לפריפריה: הקהילה הוותיקה באופקים זוכה להתחדשות מרשימה

חיפה – החרדים נוהרים לפריפריה: עבר ועתיד מביאים לחיפה אלפי זוגות צעירים

חצור הגלילית וערד (גור) – החרדים נוהרים לפריפריה: החסידות שהובילה אלפי משפחות להפרחת השממה

סיקור מיוחד במגזין חג הסוכות – החרדים נוהרים לפריפריה: תופעה שהחלה ממצוקה והפכה לאטרקטיבית

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו