צילום: פלאש 90

המהלך להגבלת בג"ץ יוצא לדרך: "התכנית החוקתית" של בנט ושקד

דרמה משפטית: שרי 'הבית היהודי' גיבשו תכנית משפטית שמטרתה: השלמת חוקה לישראל אשר תביא להשבת האיזון בין שלוש הרשויות בישראל • גם פסקת ההתגברות מופיעה בתכנית, כך שהיא עשויה לפתור את הפלונטר של חוק הגיוס

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד גיבשו תכנית משפטית שמטרתה: השלמת חוקה לישראל אשר תביא להשבת האיזון בין שלוש הרשויות בישראל. התכנית גובשה נוכח שורה של פסקי דין שניתנו לאחרונה על ידי בית המשפט העליון והפרו את הסטטוס קוו שהתקיים לאורך שנים בין הרשויות המחוקקת והמבצעת לרשות השופטת.

לפני כחודש קבע בית המשפט כי נתונה לו הסמכות לפסול דברי חקיקה שהכנסת אישרה אך ורק בשל איכות הדיון. בפסק הדין שניתן זמן קצר לאחר מכן רמז בית המשפט כי ניתן להתעלם מסעיף שמירת הדינים המופיע בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו (סעיף שמירת הדינים הוא סעיף המשריין את דברי החקיקה שעיצבו את דמותה היהודית של ישראל כגון חוק השבות). לא עברו יותר ממספר ימים ופסק הדין שניתן בעניין התקציב הדו-שנתי הודיע על פסילתו, באופן חסר תקדים, של סעיף המופיע בחוק יסוד.

אולם נדמה שהקש ששבר את גב הגמל הוא מה שהתרחש בשבועות האחרונים: פסילת חוק המסתננים, פסילת חוק הגיוס ופסק הדין בענין תעודות הכשרות הפילו את האסימון כי הגיע הזמן ליוזמה פוליטית אמיצה שתשיב לכנסת את כוחה ואת השפעתה.

שופטי העליון נחשפים: "אילו יכולתי הייתי פוסקת לאסור על שחיטה כשרה"

לאור אירועים אלו ועוד גיבשו השרים שקד ובנט תכנית משפטית להשלמת חוקה ישראלית שתביא להסדרת היחסים בין הרשויות ותסייע בידי הממשלה להוציא לפועל את מדיניותה.

התכנית תכלול את שני הפרקים החסרים בחוקה הישראלית:

– חוק יסוד "הלאום", אשר יהווה את פרק העקרונות בחוקה והוא כבר בעיצומו של הליך החקיקה, וחוק יסוד "החקיקה", אשר ישלים את הפרק המשטרי החסר בחוקה הישראלית ויצטרף לחוקי היסוד: הכנסת, הממשלה והשפיטה.
-חוק יסוד החקיקה החדש יכלול בתוכו פסקת התגברות המסדירה מצבים בהם בית המשפט פסל חוק והכנסת שבה ומחוקקת אותו בתנאים מסויימים.

סעיפים נוספים בחוק יסוד החקיקה ייקבעו את הדרך המיוחדת בה יש לחוקק חוקי יסוד ואת העובדה כי אלה אינם נתונים לביקורת שיפוטית כפי שמקובל ברוב מדינות העולם.

בהודעה שפורסמה לתקשורת מצוטטים השרים את דבריו של אבי האקטיביזם המשפטי, אהרון ברק, שקבע בעצמו כי אסור שאחת הרשויות המדינה תהנה מסמכות אינסופית. "הנורמה העליונה במדינת ישראל הם חוקי היסוד המהווים את החוקה שלנו, על פיהם מוקמות שלוש הרשויות השלטוניות העיקריות. כל אחת מהן מוגבלת בסמכותה ובכוחותיה, אף אחת מהן אינה כל יכולה…משטר דמוקרטי נבחן בכך שאין בו רשות שסמכויותיה הן בלתי מוגבלות ומוחלטות".

השר בנט:"״בתקופה האחרונה בג״צ פסל חוקי כנסת והחלטות ממשלה כמו המתווה להוצאת המסתננים, חוק התקציב ושלילת תושבות של אנשי חמאס. מצב חדש זה, בו ביטול חוקים הפך לדבר שבשיגרה, ייאלץ אותנו, המחוקקים שנבחרנו על ידי הציבור, לפעול להשיב את האיזון הראוי בין הרשויות. ואת זאת אנו עושים היום״

השרה שקד: "חוק יסוד החקיקה יגדיר בצורה ברורה את גבולות הביקורת השיפוטית, את הליך החקיקה וחקיקת חוקי יסוד ואת הדיאלוג בין בית המשפט והכנסת. החוק צריך להתגבש בהסכמה ציבורית רחבה ככל שניתן״.

השרים הגדירו את יישום התכנית כיעד מרכזי לממשלה הנוכחית במושב הקרוב ויציגו אותה במלואה בישיבת ראשי מפלגות הקרובה.

קרא עוד בנושא:

המפתחות בידיהם: ליברמן וכחלון יכריעו את גורל הקואליציה

להפיל את בג"צ / דוד ברמן

ישיבת חירום של הסיעות החרדיות: "השופטים הקדיחו את תבשילם"

האם פסק הדין נגד נתניהו "יתהפך" על שופטי העליון?

תגובות זועמות לפסיקת בג"ץ: "מנותקים; להוטים למלחמת גוג ומגוג"

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
4 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

אשרי המאמין שייצא מזה משהו

בתקוה שהחוקים האלו לא יבוטלו ע"י הבג"ץ…..

הלוואי שיצליחו!!!

כל עוד שאני לא רואה את המחוקק (קרי הכנסת) יוצא למלחמת חורמה מול מערכת המישפט שנלחמת בעיקביות ובהצלחה מול המחוקק ומראה להם מי בע"ה האמיתי אני לא מאמין שזה יקרה כי המציאות הוכיחה מאז הקריאה הכול שפיט הכנסת הולכת ונחלשת מול בית המשפט

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו