גורמים אמריקנים: "סבירות גבוהה שאיראן אחראית לתקיפת המכליות"

האש על המכליות עדיין בוערת ועל פי דיווחים, אחת מהן טבעה • איראן: התזמון של המקרה, בזמן ביקור של ראש ממשלת יפן במדינה, חשוד • 44 אנשי צוות חולצו על ידי כוחות איראניים, מחירי הנפט זינקו • צפו בתיעוד מהמכליות שעולות באש


תיעוד מהמכליות עולות באש. צילום: PRESS TV

גורמים אמריקנים אומרים ל-CBS: "סבירות גבוהה שאיראן היא העומדת מאחורי המתקפה על מכליות הנפט סמוך לעומאן". הגורמים האמריקנים הוסיפו שהם מודעים לדיווחים לפיהם אנשי צוות אמרו שהותקפו על ידי טורפדו או מוקש ימי, אולם לא ניתן לקבוע זאת בשלב הזה, וכי תגובה אפשרית תהיה תלויה ביכולת להוכיח שאיראן עומדת מאחורי המעשה ובגישתן של מדינות המפרץ האחרות לעניין.

שר החוץ של איראן, שהואשמה בעבר בתקיפת מכליות באותו האזור, פרסם בצהריים הודעה שבה כינה את התקרית במפרץ עומאן "חשודה" וקרא למדינות האזור להתכנס ולקיים שיחות בנושא. "המילה 'חשוד' אפילו לא מתחילה לתאר את מה שכנראה אירע הבוקר", נמסר בהודעת שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף. בהודעה הודגשה העובדה שההתקפות על המכליות, אחת מהן של חברה יפנית, אירעו ממש בשעה שמנהיג איראן עלי חמינאי נועד עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שהביא עמו לטהרן מסר מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על סוגיית הגרעין.

כלי תקשורת ערביים דיווחו היום כי פונו 21 אנשי הצוות של שתי המכליות שהותקפו במפרץ הפרסי. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי אחד מאנשי הצוות בספינה נפצע קל וטופל על סיפונה של ספינה סמוכה. המכליות נפגעו בבוקר והחלו לעלות באש כשסיבת הפגיעה והגורם הפוגע בהן טרם הובהרה. סוכנות הידיעות האיראנית IRNA דיווחה כי הרפובליקה האסלאמית הגישה סיוע לצוותי הספינות ופינתה 44 אנשים לנמל האיראני ג'סק. עוד דווח, כי אחת הספינות טבעה, אך גורם רשמי בנמל הכחיש זאת.

התקרית, דומה לזו שבה נפגעו ארבע מכליות נפט לפני כחודש, צפויה להחריף עוד יותר את המתיחות בין ארצות הברית ומדינות המפרץ לבין איראן, על אף שטרם ברור מי אחראי לה. מפרץ עומאן שוכן בכניסה למצרי הורמוז, נתיב שיט אסטרטגי שדרכו עוברת חמישית מצריכת הנפט והגז בעולם. איראן הזהירה לא אחת כי היא תחסום אותו אם ארצות הברית תמנע ממנה לייצא נפט. מחירי הנפט הגולמי זינקו ביותר מ-4%, ליותר מ-62 דולר לחבית, אחרי התקרית.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו