צילום: אריאל חרמוני – משרד הביטחון

לשכת רה"מ: נתניהו מקבל עדכונים ביטחוניים, בשלב זה אין שינוי בלו"ז

בישראל נערכים אך שותקים: שרי הממשלה קיבלו הבוקר הנחייה לא להתראיין, שר הביטחון מקיים הערכת מצב בקריה עם הרמטכ"ל, נתניהו השוהה ביוון לא משנה בשלב זה את התכנון לחזור רק במוצ"ש • דיווח: כוננות גבוהה בנציגויות ישראליות בעולם

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי בשלב זה אין שינוי בלוח הזמנים של ראש הממשלה בנימין נתניהו והוא ממשיך את ביקורו המדיני ביוון ונפגש כעת עם שר החוץ של יוון. עוד נמסר כי נתניהו קיבל עדכונים ביטחוניים בעקבות חיסולו של מפקד 'כוח קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולימאני. על פי הלו"ז המתוכנן נתניהו צפוי לשוב לארץ במוצאי שבת, אך עדיין ייתכן כי לאור ההתפתחויות יחליט להקדים את חזרתו לישראל לשעות הקרובות.

ממשרד הביטחון נמסר כי, בעקבות האירועים שר הביטחון, נפתלי בנט, יקיים הבוקר הערכת מצב בקריה שבתל אביב בהשתתפות הרמטכ״ל רב אלוף אביב כוכבי ובכירי מערכת הביטחון. בתוך כך, שרי הממשלה קיבלו הבוקר הנחייה לא להתראיין ולא לתדרך עיתונאים על חיסולו של הבכיר האיראני, ועד כה טרם הייתה התייחסות מצד בכירים ישראלים רשמיים לחיסול.

ב'ווינט' דווח כי משרד החוץ וגורמי הביטחון הכריזו על כוננות גבוהה בנציגויות ישראליות בעולם מחשש לנקמה איראנית. נודע כי הוחלט גם לתגבר אבטחה בחלק מהנציגויות במקומות רגישים. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: אנו לא מתייחסים לנושאי ביטחון. כצעד הגנתי, הוחלט לסגור את אתר החרמון למבקרים: "לאור הערכת המצב הוחלט כי אתר החרמון לא ייפתח היום למבקרים. אין הנחיות נוספות לתושבי הגולן והאזור והשגרה נמשכת", נמסר מדובר צה"ל.

במערכת הביטחון הישראלית העלו הבוקר את רמת הדריכות בגבולותיה בדגש על גבולות הצפון עם סוריה ולבנון, זאת מחשש לתגובה איראנית בעקבות חיסולו של סולימאני בתקיפה אמריקנית בבגדאד שבעיראק. ב'חדשות 12' דווח כי בעקבות החיסול, בישראל נמצאים בקשר עם האמריקנים ועוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות. זאת, מתוך הבנת ההשלכות אפשריות כמו כוננויות בשגרירויות בעולם, ובגבולות המדינה.

בממשלה נרשמת שתיקה עד כה, אך באופוזיציה מיהרו להגיב: "מברך את הנשיא טראמפ ואת המזה״ת על חיסולו של קסאם סולימאני. מי שהוביל פעולות טרור רצחניות מדמשק עד בואנוס איירס ואחראי למותם של אלפים חפים מפשע זכה לסוף המגיע לו. המשטר האיראני הוא משטר טרור ומול הטרור צריך נחישות וכוח. כל מי ששותף לתעשיית הטרור האיראנית צריך לדעת שדמו בראשו", כתב הבוקר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.

יו”ר העבודה-גשר ח”כ עמיר פרץ הגיב גם הוא ואמר כי, "היעלמותו של סולימאני היא חיובית. מי שהיה גורם ראשי בהתססת האזור, אדריכל של מאחזים עויינים על גבולנו הצפוני ומממן ראשי של חמאס וחזבאללה, היה בן מוות. אני מודה לארה”ב ולנשיא טראמפ על פעולתם. עם זאת, עלינו להיערך לכך שהאיראנים ושלוחיהם יראו בישראל כתובת קרובה וזמינה לנקמה".

ח״כ איציק שמולי: "‏יש לברך את ארהב על חיסולו של קאסם סולימני, הארכיטקט הצבאי של האייתולות לייצוא המהפכה החומניסטית באמצעות טרור וערעור משטרים. דווקא המבקשים יציבות והסדרים באזור צריכים לברך על קטיעת מדיניות ההבלגה של אמריקה והעברת מסר תקיף עד כדי נכונות לעימות עם איראן והשפעתה הקטלנית על האזור כולו".

ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי, "‏אני מקווה שחיסולו של קאסם סולימאני יחסוך חיים רבים בעתיד, אבל בזמן הקרוב הוא עלול לגבות חיים ולכן חשוב להתנהל עכשיו באופן שקול. לו ארה"ב היתה מגיבה באופן מדוד כשאיראן התגרתה בה כנראה שלא היה צריך להגיע לפעולה קיצונית כל כך. נותר לקוות שזאת לא רק תגובת בטן אלא שהיא חלק מאסטרטגיה".

ח"כ עמר בר-לב: "כל הכבוד לנשיא טראמפ והצבא האמריקני על הביצוע המוצלח בחיסול ראש הנחש סולימאני. ‏מודיעין מדויק, ביצוע חלק ותוצאות מצוינות. ‏שידעו כל אויבינו הנבלים, בעשורים האחרונים הוא היה אחראי העיקרי לפיגועי הטרור נגדנו בעולם, לטיפוח החיזבאללה ולהתבססות אירן בסוריה. ‏זהו יום טוב יותר לאנושות".

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת סיפק כרגיל תגובה מתגרה והזויה: "מי שפותח היום שמפניות לא מבין שהרג סולימאני יכול להוביל לתקיפה נגד ישראל. אם הבריונות האמריקאית תעלה בחיים ישראלים הדבר יהיה על ידיו של טראמפ ושל חברו העבריין הנמלט נתניהו".

חבר הכנסת היחיד בקואליציה שהגיב הבוקר היה מוטי יוגב מהבית היהודי שאמר כי, "כן יאבדו כל אויבך השם. ברכות לארצות הברית של אמריקה ולנשיאה טראמפ, על חיסולו של גדול מחוללי הטרור במזרח התיכון בשנים האחרונות. חיסולו של סולימני מביא אותנו לעולם יותר טוב, לעולם של יותר חיים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו