הפגנות בעזה בעקבות החיסול. צילום: חסן ג'די

בעקבות החיסול: הקבינט יתכנס – ישראל הזהירה את הארגונים בעזה

כוננות בישראל בעקבות חיסול מפקד כוח קודס האיראני • בכיר איראני: "תל אביב ועשרות מטרות אמריקניות בטווח שלנו" • הערכה במערכת הביטחון: לא צפויה תגובה איראנית מיידית נגד ישראל • ישראל הזהירה את חמאס והג'יהאד האסלאמי

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (ראשון) בכדי לדון בהשלכות לחיסולו של מפקד 'כוח קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולימאני על ידי ארצות הברית. ב'כאן חדשות' דווח כי במערכת הביטחון מעריכים שלא צפויה תגובה מיידית של איראן נגד ישראל בעקבות החיסול. בהתאם להערכה זו, צה"ל הודיע כי אין מניעה צבאית לפתיחת אתר החרמון למבקרים, אך באתר החליטו להשאירו סגור בכל זאת.

ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי ישראל העבירה אתמול אזהרות באמצעות מצרים לארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי מפני ניסיונות להגיב משטחי רצועת עזה לחיסולו של סולימאני. האיראנים מעבירים מדי שנה סיוע כספי לשני הארגונים הפלסטינים ובין הג'יהאד לאיראן קיים קשר הדוק מאוד. ברחבי הרצועה התקיימו הפגנות מחאה בעקבות החיסול, ובשעות אחר הצהריים אירעו כמה התקהליות סמוך לגדר הגבול.

דגלי ישראל וארצות הברית הונחו על הרצפה בעזה על מנת שהמוחים ידרכו עליהם – ולאחר מכן יציתו אותם. תמונות זיכרון של סולימאני הוצבו במקום. אימסעיל רדואן, בכיר חמאס, אמר: "אנחנו נאמנים לאלו שעמדו לצד ההתנגדות ועם פלסטין. אנחנו רואים בארצות הברית ובכבוש הציוני אחראים להשלכות של הפשע הנתעב". גם במספר מוקדים ביהודה ושומרון הוצתו דגלים ונשמעו קריאות גנאי.

גנרל במשמרות המהפכה האיראניים, ג'ולאמי אבו-חמזה, איים על ארצות הברית וישראל בריאיון לסוכנות ידיעות איראנית. לטענתו, "הרפובליקה האסלאמית תעניש אמריקנים בכל מקום שבהישג ידה – גם תל אביב נמצאת בטווח הפגיעה". הגנרל חיזק את החשש מתקיפה איראנית במפרץ הפרסי וטען כי "מצר הורמוז היא נקודה קריטית למערב, יש שם מספר גדול של ספינות אמריקניות. איראן זיהתה אותם לפני זמן רב".

חיסול קאסם סולימאני – סיקור נרחב ב'חדשות JDN
דרמה בעיראק: ארה"ב חיסלה את מפקד 'כוח קודס' האיראני קאסם סולימאני
ארה"ב לוקחת אחריות: "סולימאני פעל לתקיפת דיפלומטים אמריקנים"
משמרות המהפכה מאשרות את חיסול סולימאני: "תהיה תגובה חריפה ואלימה"
כוננות ישראלית לתגובה האיראנית: החרמון נסגר, הערכת מצב בקריה
המנהיג העליון באיראן על החיסול: "על ארה"ב לצפות לתגובה קשה"
טראמפ עשה לנו את העבודה: קאסם סולימאני – האויב מספר 1 של ישראל
לשכת רה"מ: נתניהו מקבל עדכונים ביטחוניים, בשלב זה אין שינוי בלו"ז
חיסול קאסם סולימאני: נתניהו הקדים את חזרתו לארץ; בנט בהתייעצויות בקריה
כֵּן יֹאבְדוּ כָל-אוֹיְבֶיךָ: "גופתו של סולימאני נקרעה לגזרים" • תיעוד זירת החיסול
נסראללה: "נקמת הדם מול הפושעים היא באחריות כל הלוחמים ברחבי העולם"
היורש: חמינאי מינה את סגנו של סולימאני למפקד 'כוח קודס' החדש
נתניהו: "סולימאני ארגן פעולות נוספות – טראמפ ראוי לכל ההערכה" • צפו
טראמפ: "סולימאני אחראי למות מיליונים – היה צריך להיות מחוסל לפני שנים"
גנץ: "מצפה מראשי המדינה להימנע מרמיזות הפוגעות בביטחון" • צפו

כזכור, נתניהו החליט לקטוע את ביקורו המדיני ביוון שהיה אמור להסתיים הערב וחזר עוד לפני כניסת השבת לישראל, בכדי לנהל מקרוב את ההיערכות הישראלית לאפשרות של תגובה איראנית כלפי ישראל על החיסול שבוצע על ידי ארצות הברית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי, "ראש הממשלה חזר והנחה את השרים לא להתבטא בנושא האירועים האחרונים באיראן ועיראק". מוקדם יותר נמסר כי נתניהו קיבל עדכונים בטחוניים שוטפים.

נתניהו התייחס טרם המראתו חזרה ארצה לחיסול אמר כי, "כפי שלישראל יש את הזכות להגנה עצמית, לארצות הברית יש את אותה הזכות בדיוק. קאסם סולימאני אחראי למותם של אזרחים אמריקנים וחפים מפשע רבים אחרים, והוא ארגן פעולות התקפיות נוספות. הנשיא טראמפ ראוי לכל ההערכה על שפעל בנחישות, בעוצמה ובמהירות. אנחנו עומדים לחלוטין לצידה של ארצות הברית במאבקה הצודק לביטחון, לשלום ולהגנה עצמית".

בעקבות החיסול והחשש בישראל שאיראן תחליט לנקום בארצות הברית בפגיעה בבת בריתה במזרח התיכון, כינס ביום שישי שר הביטחון, נפתלי בנט דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש המוסד, ראש אמ"ן, מפקד פיקוד העורף, ראש אגף המבצעים בצה"ל, סגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר, ובכירים נוספים במערכת הביטחון. בדיונים משתתף גם סגן שר הביטחון ח"כ אבי דיכטר.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

סוף סוף… הוא משחק אותו יפה… אבל עדיין יש לו הרבההההה מה ללמוד….

שלום

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו