Amir Levy/FLASH90

טראמפ: "סולימאני אחראי למות מיליונים – היה צריך להיות מחוסל לפני שנים"

נשיא ארצות הברית התייחס לחיסולו של מפקד 'כוח קודס': "איראן אף פעם לא ניצחה מלחמה, אבל אף פעם לא הפסידה במשא ומתן". עוד הוסיף: "העם האיראני שנא ופחד מסולימאני, הם לא עצובים כמו שמנהיגיהם רוצים שהעולם יחשוב"

נשיא ארצות הברית דונלאד טראמפ התייחס לראשונה לחיסולו של מפקד 'כוח קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולימאני על ידי צבא ארצות הברית וכתב בטוויטר כי "איראן אף פעם לא ניצחה מלחמה, אבל אף פעם לא הפסידה במשא ומתן". לפנות בוקר, עוד טרם האישורים הרשמיים לחיסול צייץ טראמפ דגל ארצות הברית ללא מילים, ברמז על הפעילות שהוביל.

בהמשך הוסיף טראמפ ואמר כי, "הגנרל קאסם סולימאני הרג ופצע קשות אלפי אמריקנים למשך תקופה ממושכת, ותכנן להרוג עוד רבים נוספים, אבל נתפס. הוא היה אחראי באופן ישיר ועקיף למותם של מיליוני בני אדם, כולל המספר הגבוה של המפגינים שנהרגו באיראן עצמה. גם העם האיראני שנא ופחד מסולימאני, הם לא עצובים כמו שמנהיגיהם רוצים שהעולם יחשוב. הוא היה צריך להיות מחוסל לפני הרבה שנים".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום בשיחה עם בכיר סיני כי חיסול סולימאני היה פעולה הגנתית, לאור התרעות לפגיעה באמריקנים. "איננו מעוניינים בהסלמה", הוסיף פומפאו. בתוך כך, פומפאו שוחח עם עמיתיו בבריטניה ובגרמניה ועדכן אותם על הפעולה. "אנחנו בטוחים שעשינו את זה נכון מבחינה אסטרטגית. זאת הייתה החלטה שבוססה על נתונים מודיעיניים", אמר פומפאו בראיון ל'פוקס ניוז'

פומפאו הוסיף כי, "הסיכון באי נקיטת פעולה היה עצום" והוביף כי, "התקיפה הייתה חוקית". לדבריו, "אנחנו לא מעוניינים במלחמה עם איראן, אך לא נעמוד מהצד כשחייהם של אמריקאים בסכנה". עוד הוסיף כי, "טראמפ היה אחראי על כל הפעולות, הייתה לנו הזדמנות לבצע זאת אתמול, והשגנו זאת. סולימאני הוא אדם עם דם על הידיים".

בשגרירות ארצות הברית בבגדד קראו היום לכל האזרחים לעזוב את המדינה, מחשש לפיגוע נקמה. מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו בירך על הפעולה האמריקנית בעיראק, ופרסם סרטון ברשת הטוויטר של המוני אזרחי עיראק חוגגים ברחובות את חיסולו של סולימאני: "עיראקים – עיראקים – עיראקים ברחובות למען החופש; מודים תודה על כך שהגנרל סולימני איננו עוד".

כזכור, מפקד 'כוח קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולימאני חוסל הלילה בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה בבגדאד, בירת עיראק. יחד עמו חוסל אבו מהדי אל מוהנדס, סגן מפקד המיליציות הפרו איראניות 'אל-חשד א-שעבי', ועוד שורת בכירים בארגוני הטרור הפועלים במדינה מטעם איראן, ביניהם איש ארגון הטרור חיזבאללה בעיראק מוחמד קוות'רני.

אחמד אל-אסדי, דובר המיליציות, הטיל את האחריות על ישראל וארה"ב. "האויב האמריקני והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני", אמר. מוקדם יותר הודיעו המיליציות הפרו-איראניות בעיראק כי חמישה מאנשיהן נהרגו יחד עם עוד שני "אורחים חשובים" בתקיפה אווירית אמריקנית. על פי המיליציות, אחד ההרוגים הוא אחראי קשרי החוץ של ארגון הגג של המיליציות "אל חשד א-שעבי", מוחמד רדא א-ג'אברי.

לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, האירוע התרחש לאחר ששלוש קטיושות נורו לעבר כוחות של הקואליציה הבין-לאומית ופגעו סמוך למסוף המטענים בנמל התעופה הבין-לאומי של בגדד – דבר שהוביל לפציעתם של כמה בני אדם ולשריפת שני כלי רכב. מדיווחים מזירת האירוע ומהטלוויזיה בעיראק, עולה כי 7 אנשים נהרגו בהפצצה, בין ההרוגים 5 חברי מיליציה ו-2 נוספים שזהותם טרם התבררה.

חיסול קאסם סולימאני – סיקור נרחב ב'חדשות JDN
דרמה בעיראק: ארה"ב חיסלה את מפקד 'כוח קודס' האיראני קאסם סולימאני
ארה"ב לוקחת אחריות: "סולימאני פעל לתקיפת דיפלומטים אמריקנים"
משמרות המהפכה מאשרות את חיסול סולימאני: "תהיה תגובה חריפה ואלימה"
כוננות ישראלית לתגובה האיראנית: החרמון נסגר, הערכת מצב בקריה
המנהיג העליון באיראן על החיסול: "על ארה"ב לצפות לתגובה קשה"
טראמפ עשה לנו את העבודה: קאסם סולימאני – האויב מספר 1 של ישראל
לשכת רה"מ: נתניהו מקבל עדכונים ביטחוניים, בשלב זה אין שינוי בלו"ז
חיסול קאסם סולימאני: נתניהו הקדים את חזרתו לארץ; בנט בהתייעצויות בקריה
כֵּן יֹאבְדוּ כָל-אוֹיְבֶיךָ: "גופתו של סולימאני נקרעה לגזרים" • תיעוד זירת החיסול
נסראללה: "נקמת הדם מול הפושעים היא באחריות כל הלוחמים ברחבי העולם"
היורש: חמינאי מינה את סגנו של סולימאני למפקד 'כוח קודס' החדש< נתניהו: "סולימאני ארגן פעולות התקפיות נוספות – טראמפ ראוי לכל ההערכה"
גנץ: "מצפה מראשי המדינה להימנע מרמיזות הפוגעות בביטחון" • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו