צילום: האו"ם

רמטכ"ל איראן איים על איחוד האמירויות; השגריר באבו דאבי זומן לנזיפה

הבכיר האיראני קרא לשכנתה מדרום לשקול מחדש את החלטתה: "כוחותינו החמושים יסתכלו באור שונה לגמרי על התנהלותכם מעתה". משרד החוץ באבו דאבי הביע מחאה חריפה נגד הדברים מתקפה של נשיא איראן: "התערבות בענייניה הפנימיים של המדינה והתקפה על ריבונותה"

הרמטכ"ל האיראני, מוחמד בגארי, שלח איום מפורש לעבר איחוד האמירויות בעקבות כינון היחסים עם ישראל ואמר כי איראן תנקוט בגישה שונה כלפי שכנתה מדרום. "הגישה של טהרן לאיחוד האמירויות הערביות תשתנה. אם יקרה משהו במפרץ הפרסי, ואם ביטחון האומה שלנו ייפגע נטיל את האחריות על איחוד האמירויות ולא נסבול זאת", צוטט המפקד האיראני בסוכנות הידיעות טאסנים לאחר שנאם בפני קצינים בכירים בצבא.

בגארי קרא לממשל באבו דאבי "לשקול מחדש את החלטתו לפני שיהיה מאוחר מדי ולא לנקוט בצעדים שיביאו להתדרדרות הביטחון באזור, משום שזה בלתי מתקבל על הדעת מבחינתנו". לדבריו, "כיום, במצב בו כל העמים החופשיים בעולם מביעים את שנאתם ואת סירובם לקבל את המשטר הציוני, אחת משכנותיה של הרפובליקה האסלאמית מכריזה ללא בושה על כינון יחסים עם המשטר הטובח בילדים פלסטינים".

בתוך כך, משרד החוץ של אבו דאבי זימן את השגריר האיראני ומסר לו מכתב שגינה את נאומו של נשיא איראן חסן רוחאני אמש, בו אמר כי איחוד האמירויות עשתה טעות גדולה כשחתמה על הסכם השלום עם ישראל. "הנאום בלתי מתקבל על הדעת, מסית ומערער את יציבות המפרץ הפרסי", נאמר במכתב.

עוד נמסר בהודעה כי "איחוד האמירויות הביעה התנגדות מוחלטת לאיומי ההסתה של השלטונות האיראניים, בעקבות הסכם השלום בין איחוד האמירויות לישראל, ורואה זאת כהתערבות בענייניה הפנימיים והתקפה על ריבונותה".

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס להסכם נרמול היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות וטען כי "איחוד האמירויות עשתה טעות ענקית, אנחנו קוראים לה לחזור בה". הוא הזהיר את האמירויות שלא לאפשר לישראל לבצע דריסת רגל באזור ואמר כי "זוהי בגידה בחלומו של העם הפלסטיני". נאום שנשא בטלוויזיה האירנית טען כי להסכם יהיו תוצאות הרסניות על אזור המפרץ.

רוחאני הוסיף כי "המדינה השכנה הזו הפכה את עצמה לאויב עבור מדינות האזור והעולם המוסלמי והפכה להיות חברה של היישות הציונית".
לדבריו, "אם הם חושבים שהתקרבות לישראל ולארצות הברית תביא להם ביטחון הם טועים. איחוד האמירויות עשו טעות ואנו מקווים שהם יחזרו בהם. אנו מזהירים את איחוד האמירויות שלא יסללו את הדרך עבור ישראל באזור, כי אז החשבון יהיה שונה".

בעיתון היומי "קייחאן", שעורכו הראשי ממונה על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי, נכתב כי "איחוד האמירויות הפכה את עצמה למטרה לגיטימית להתנגדות". משמרות המהפכה אמרו כי זהו הסכם "מביש" ו"מעשה מרושע" שהוכתב על ידי ארצות הברית. בארגון הזהירו כי ההסכם, הראשון של ישראל עם מדינה במפרץ, יפגע בהשפעה האמריקנית באזור ויביא "עתיד מסוכן" עבור ממשלת האמירויות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו